• 1 Kartka z kalendarza
  06.12. 2018r. - III Szkolny Dzień Wolontariatu
 • 2 Kartka z kalendarza
  od 3 grudnia ruszają zapisy na zimowe półkolonie
 • 3 Kartka z kalendarza
  03.12.2019 – wystawienie ocen proponowanych za I sem oraz zagrożeń ...................................................................................... 20.12.2019r - wystawienie oceny za I sem
 • 4 Kartka z kalendarza
  21 grudnia szkolne jasełka i wigilie klasowe
 • 5 Kartka z kalendarza
  23.12.2019 – 31.12.2019– przerwa świąteczna
baner

Odwiedza nas 48 gości oraz 0 użytkowników.

Świąteczny Poczdam

Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły mieli okazję zobaczyć Jarmark Bożonarodzeniowy w  jego oryginalnej odsłonie. W tym roku wybraliśmy się do Poczdamu- miasta oddalonego jedynie 110 km. od niemieckiej granicy. Zwiedzanie zaczęliśmy od Cecilienhof, które swą architekturą nawiązuje do posiadłości brytyjskich. Jest to ostatni pałac wzniesiony przez Hohenzollernów zbudowany dla następcy tronu Wilhelma Hohenzollerna i jego małżonki Cecylii.

Cecilienhof to ważne miejsce z punktu widzenia historycznego. Albowiem tu podjęto ważne decyzje, które w 1945 roku zaważyły na losach Europy i świata. To właśnie tu odbyła się słynna konferencja Poczdamska w dniach od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 , w której uczestniczyli Winston Churchill(Wielka Brytania). Harry Truman (USA) i Józef Stalin (ZSRR). Obrady odbywały się w Wielkiej Sali. Uczestnicy zasiadali przy okrągłym stole o średnicy 3,05 metra, który stoi do dziś a został wyprodukowany przez moskiewską firmę Lux. Uczniowie dowiedzieli się, że podczas konferencji prezydent USA Harry Truman wydał telefonicznie rozkaz zrzucenia bomby atomowej Little Boy na Hiroszimę.

   Drugim punktem na naszej mapie zwiedzania był Pałac Sanssouci wraz z okalającymi go ogrodami. Co prawda mieliśmy okazję zobaczyć go w zimowej odsłonie, ale było warto. W ogrodach pałacu został pochowany jego założyciel: Fryderyk Wielki ( Friedrich II von Hohenzollern) - król Prus w latach 1740–1786. Pod jego rządami Prusy stały się jednym z najpotężniejszych państw europejskich. Zasłynął między innymi z tego, że sprowadził na ziemie niemieckie ziemniaki. Po dziś dzień turyści odwiedzający jego grób układają na jego mogile przy pałacu te dziś popularne warzywa. Fryderyk zmarł w pałacu Sanssouci w 1786. Zgodnie z życzeniem został pochowany skromnie obok pałacu, w krypcie na najwyższym tarasie, gdzie znajdowały się również groby jego psów.  

W Poczdamie zwiedzaliśmy również Stary Rynek, Kościół św. Mikołaja, oraz Dzielnicę Holenderską.

    Po południu dotarliśmy na Jarmark Bożonarodzeniowy- główny punkt naszego wyjazdu. 

W tym urokliwym, pełnym światełek miejscu spędziliśmy 2 godziny. Wybraliśmy jarmark przy ulicy Brandenburskiej. Pełno tu butików, restauracji, knajpek a przede wszystkim straganów, na których uczniowie naszej szkoły zakupili świąteczne pamiątki. 

Dzieci przy okazji wyjazdu doskonaliły umiejętności lingwistyczne. Świetnie porozumiewali się w języku niemieckim i angielskim.

  Alina Malinowska, Michał Szwacki, Grzegorz Sokowicz, Magda Woźny

Copyright © 2018. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Augusta hr. Cieszkowskiego Rights Reserved.


youtube