^W górę
 • 1 Kartka z kalendarza
  Szkolny Festyn Rodzinny - 29.09.2018r (sobota) - w godz. 14.00 - 18.00
 • 2 Kartka z kalendarza
  Pasowanie pierwszaków, 12.10.2018 - 10.00 .................................................................................... Szkolny projekt edukacyjny: 100 lat temu w szkole......
 • 3 Kartka z kalendarza
  09.11.2018 - projekt edukacyjny, o godz. 12.00 - udział klas 5-8 w koncercie szkolnym w LOSiR
 • 4 Kartka z kalendarza
  11.11. 2018 - udział szkoły w Lubońskim Biegu Niepodległości i obchodach miejskich
 • 5 Kartka z kalendarza
  14.11.2018 – wywiady dla rodziców kl. 1-3 .................................................................................... 15.11. 2018 – wywiady dla rodziców klas 4-8
baner

Odwiedza nas 62 gości oraz 0 użytkowników.

SYLWETKA NASZEGO PATRONA

 August hr. Cieszkowski (1814 - 1894)

Rodzice, uczniowie i nauczyciele SP2 podjęli wspólną decyzję, aby nadać naszej szkole imię Augusta Cieszkowskiego. Należy postawić pytanie, kim był ten człowiek i co zrobił, że zasługuje na miano patrona szkoły. Otóż jest to osoba nieprzeciętna i choć żyjąca w XIX stuleciu, to swymi poglądami zadziwiająca nas - współczesnych.

 

Hr. August Cieszkowski zyskał opinię szanowanego obywatela ziemskiego, naukowca, publicysty, posła i polityka. Podstawy swej rozległej wiedzy zdobył na uniwersytetach w Krakowie, Berlinie i Heidelbergu, gdzie w wieku 24 lat uzyskał doktorat. Poznając kraje europejskie, takie jak Francja, Włochy czy Anglia, kierował się postępowymi ideami, które pragnął również wdrażać na ziemiach polskich Żyjąc w trudnych czasach zaborów, w XIX w., próbował jako poseł na sejm pruski, domagać się autonomii dla ziem polskich,. Był jednym z czołowych propagatorów hasła pracy organicznej, czyli dążenia do poprawy egzystencji Polaków w dziedzinie politycznej, ekonomicznej i kulturalnej. Taki program doprowadził do tego, że Wielkopolska stała się regionem rozwiniętym gospodarczo. Okazało się to w dużej mierze zasługą Cieszkowskiego, który ze swoimi przyjaciółmi i rzecznikami tej samej sprawy – Hipolitem Cegielskim i Romanem Mayem – przez całe życie był orędownikiem rozwoju. W wirze spraw społecznych i naukowych nie zapomniał również o trudnych losach najuboższych. Tak samo jak Edmund Bojanowski, wniósł swój wkład w tworzenie ochronek, szpitali i sierocińców.

W naszym mieście również imię hrabiego A. Cieszkowskiego było znane, głównie jako założyciela Wyższej Szkoły Rolniczej im. Haliny w Żabikowie.

Mówi się o Auguście Cieszkowskim, że był wielkim człowiekiem. Zasługuje on na miano prawdziwego Wielkopolanina, Polaka i Europejczyka, szkoła nasza zaś z dumą przyjmie jego patronat.

Alicja Walenciak

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Augusta hr. Cieszkowskiego Rights Reserved.


youtube