• 1 Kartka z kalendarza
  19.06. 2019r - zakończenie zajęć szkolnych
 • 2 Kartka z kalendarza
  10.06.2019 – wystawienie ocen rocznych
 • 3 Kartka z kalendarza
  19.06. 2019r - zakończenie zajęć szkolnych
 • 4 Kartka z kalendarza
  10.06.2019 – wystawienie ocen rocznych
 • 5 Kartka z kalendarza
  19.06. 2019r - zakończenie zajęć szkolnych
baner

„ŚWIĄTECZNE DREZNO”

Zgodnie z tradycją uczniowie naszej szkoły mieli okazję zobaczyć kolejny Jarmark Bożonarodzeniowy w Niemczech. Tym razem pojechaliśmy dnia 14.12.2018 do Drezna. To miasto we wschodnich Niemczech, na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonii.

Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od Opery Sempera, która została zaprojektowana przez architekta Gottfrieda Sempera w stylu włoskiego neorenesansu. Opera jak większość całego miasta Drezna płonęła podczas bombardowania przez aliantów w 1944 roku. Została zburzona w 1945 r., wiernie odrestaurowana i ponownie otwarta w 1985 r.

Następnie udaliśmy się do zespołu architektonicznego- Zwinger, znajdującego się w centrum Drezna, który jest zaliczany do najbardziej znaczących budowli późnego baroku w Europie. Brama Koronna (Kronentor) ze złoconą kopułą uchodzi za symbol miasta. Zwinger został zbudowany etapowo w latach 1709–1732. Zaprojektował go znany architekt Matthäus Daniel Pöppelmann na zlecenie Augusta II Mocnego, elektora Saksonii, który w 1697 roku został wybrany na króla Polski. Król August II słynął z zamiłowania do przepychu i luksusu i pragnął czegoś okazałego i spektakularnego dla siebie na wzór Wersalu. Odbył się tu ślub syna Augusta II, królewicza Fryderyka Augusta II (od 1733 króla Polski Augusta III) z Marią Józefą.

Podczas bombardowania w 1945 roku Zwinger został prawie całkowicie zniszczony. Jego odbudowa rozpoczęła się jeszcze w tym samym roku. Całość prac rekonstrukcyjnych została zakończona w 1963 roku.

W Zwingerze zwiedziliśmy Galerię Obrazów Starych Mistrzów (Gemäldegalerie Alte Meister), w której mieszczą się bogate oryginalne zbiory dzieł malarstwa europejskiego z okresu od XV do XVIII wieku m. in. obrazy takich malarzy jak Tycjan, Rembrandt, Peter Paul Rubens czy Albrecht Dürer. Najbardziej utkwił nam w pamięci obraz pt. "Madonna Sykstyńska"  namalowany przez Rafaela Santii w latach około 1513 - 1514 olejem na płótnie z charakterystycznymi dwoma aniołkami znajdującymi się u dołu obrazu przed kobietą z dzieckiem  i „opierającymi się” o jego ramę.

Następnie podziwialiśmy kolekcję historycznych wyrobów porcelanowych. Widzieliśmy tu porcelanę chińską, japońską i koreańską  sprzed wielu stuleci, jak i znane w całych Niemczech wyroby z Miśni.

 

Widzieliśmy również Kościół Marii Panny w Dreźnie (Frauenkirche), – barokowy luterański kościół. Ta monumentalna świątynia to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych w Europie zabytków protestanckiej architektury sakralnej.

W drodze na Bożonarodzeniowy Jarmark Świąteczny zwiedziliśmy największy w Saksonii Kościół katolicki - Katedrę św. Trójcy – znany również w literaturze jako Kościół Dworski (niem. Hofkirche). Świątynia w stylu późnego baroku została wzniesiona na zlecenie Augusta III Sasa, który chcąc zostać królem Polski przeszedł na wiarę katolicką.

 Nakazał zbudować przejście wiszące nad ulicą, aby ze swego pałacu przechodzić na Mszę św. bez wychodzenia na zewnątrz. Obecny budynek, to również przepiękna rekonstrukcja zburzonej w 1945 świątyni. Mieliśmy szczęście, gdyż podczas zwiedzania odbywał się cudowny koncert organowy.  

Po zwiedzaniu miasta udaliśmy się na największy w Dreźnie Jarmark Bożonarodzeniowy „ Dresdner Striezelmarkt” z licznymi straganami, karuzelami i innymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych, ze sceną, na której śpiewano kolędy i pastorałki. Tu można było kupić drobne upominki, wypić i zjeść coś ciepłego. Panowała bardzo miła atmosfera i unosiły się świąteczne zapachy. Niektórzy udali się do pobliskiej galerii na zakupy a zgłodniali do restauracji McDonald’s.

W drodze do autokaru zwiedzaliśmy tarasy nad Łabą podziwiając piękną panoramę oświetlonego świątecznie Drezna z licznymi statkami na Łabie.

Uczniowie wiele dowiedzieli się o historii Polski i Niemiec od bardzo ciekawie opowiadającego przewodnika. Mieli również możliwość porozmawiania po niemiecku.

  Alina Malinowska, Michał Szwacki, Grzegorz Sokowicz, Magda Woźny

Copyright © 2019. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Augusta hr. Cieszkowskiego Rights Reserved.


youtube