Ułatwienia dostępu

Cieszkowianka

Brak grafik
Smaller Default Larger

 

W czasie, kiedy nasi koledzy rozpoczęli zajęcia w szkole, nasza ekipa: 25 uczniów i trzech opiekunów Cieszkowianki, z różnych klas, wyruszyliśmy na obóz, który był nagrodą w ogólnopolskim konkursie: „Jesteśmy cyfrowobezpieczni!” organizowanym przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”. Gdzie dzięki całorocznej pracy zdobyliśmy II miejsce.

W niedzielę drugiego września wyruszyliśmy na obóz do Tarnowa. Do hotelu Kantoria dotarliśmy wieczorem, dostaliśmy pokoje i poszliśmy na kolację.

Następnego dnia wybraliśmy się do Fabryki Przyszłości i układaliśmy klocki Scottie Go, robiliśmy to na czas. Po obiedzie udaliśmy się na warsztaty fotograficzne prowadzone przez pana Przemysława Srokę. Mieliśmy okazję zrobić zdjęcie profesjonalnym aparatem, doświetlić kolegów za pomocą blendy oraz zapozować do fotografii, było super.

 We wtorek zostaliśmy zaproszeni do radia RDN Małopolska. Zwiedziliśmy stację radiową i zobaczyliśmy jak wygląda praca radiowca. Niektórzy z nas udzielili nawet krótkiego wywiadu. Po wycieczce mieliśmy zajęcia z konstruowania robotów, którymi potem walczyliśmy. Było dużo emocji. Pod koniec zajęć panowie z firmy KreaTech przedstawili nam robota Neo, z którym mogliśmy porozmawiać. Robił różne śmieszne rzeczy np. tańczył kaczuszki. Po obiedzie w hotelu poszliśmy na basen, na którym świetnie się bawiliśmy. Wieczorem z Panią Kordzińską i Panią Olejniczak graliśmy  w karty.

W środę mieliśmy grę miejską, poznaliśmy miasto i jego zabytki. Pytań było aż 52, a gra zajęła nam około 6 godzin. Nie obyło się bez rywalizacji. Po grze, w ramach regeneracji, znowu poszliśmy na basen.

 Przed nami jeszcze 3 dni obozu. W czwartek czeka nas Quiz o bezpieczeństwie cyfrowym oraz zajęcia na ściance wspinaczkowej. W piątek wyjedziemy do Regionalnego Centrum Transferu Nowoczesnych technologii w Mielcu. Już się cieszymy. W ramach tej wycieczki zobaczymy symulatory lotnicze, pokazy latania modeli rakiet lotniczych zdobywających czołowe miejsca na Mistrzostwach Europy i Świat oraz dowiemy się jak działa drukarka 3D. Zwiedzimy także SSE EURO-PARK Mielec. Po zajęciach czeka nas ognisko.

W sobotę wrócimy do Lubonia, bogatsi w nową wiedzę, wypoczęci, zaprzyjaźnieni i pełni ochoty do nowych wyzwań.

Ania Jagłowska 7a

Zuzanna Majewska6c

Lena Łagoda 6c

Nasi uczniowie w radio RDN - Radio Dobrze Nastawione

 

 

SDBC w naszej szkole rozpoczął  się 22 maja od spotkania na Sali gimnastycznej Edukatora z klasami 6 i klasami 4. Uczniom zaprezentowano informacje o programie cyfrowobezpieczni.pl. Poruszono zagadnienia związane z wykorzystaniem  Internetu w życiu szkolnym i nie tylko. Zaprezentowany został film poświęcony cyberprzemocy. W trakcie rozmowy z uczniami szczególny nacisk położono na sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Ważnym elementem tego spotkania był finał konkursu „Czy jesteś CyfrowoBezpieczny?”. Szóstka naszych finalistów wyłoniona w półfinałach rywalizowała ze sobą, odpowiadając na pytania w quizie przygotowanym w aplikacji kahoot.com. Pytania zostały opracowane przez  organizatorki konkursu z kl. 6c: Julię Moryksiewicz, Amelię Tyklewicz oraz Paulinę Waliszewską.

W trakcie konkursu widzowie także widzieli pytania, dzięki czemu każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę.

Najtrafniej i najszybciej odpowiadał Wiktor Żurek z kl. 4d, dzięki czemu zajął 1 miejsce.

2 miejsce zajęła Aleksandra Nowak z kl. 6c

3 miejsce zajął Grzegorz Myssak z kl. 6d.

Kolejnym elementem tego dnia były 3 warsztaty w klasach 4-5. W trakcie każdego warsztatu zaprezentowany został film z filmoteki cyfrowobezpieczni.pl. W trakcie zajęć poruszane zostały takie tematy jak: prawo autorskie, ochrona wizerunku w sieci oraz konieczność dbałości o loginy i  hasła. Omówione zostały rodzaje cyberzagrożeń i sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Każdy z warsztatów zaczynał się i kończył quizem. Pytania poruszane w quizie były chętnie omawiane przez samych uczniów i skłaniały do samodzielnych przemyśleń.

Spotkanie z Radą Pedagogiczną oraz z dyrektorem Szkoły odbyło się kilkanaście dni wcześniej ze względu na napięty plan pracy w szkole. Edukator przedstawił ofertę wsparcia ze strony Cyfrowobezpieczni.pl. Została omówiona problematyka zaplanowana do pracy warsztatowej z uczniami oraz ustalony został dokładny harmonogram poszczególnych etapów SDBC, który został zaplanowany na 22 maja 2018 r.

Podczas Rady Pedagogicznej zostały zaprezentowane materiały szkoleniowe w formie broszur dla nauczycieli i rodziców oraz płyty CD skierowane do rodziców oraz uczniów. Omówiono tematykę cyberzagrożeń występującą wśród uczniów i uczennic oraz sposoby ich zapobiegania.  Przekazane zostały informacje dotyczące celu programu. Omówiono platformę cyfrowobezpieczni.pl i możliwości wykorzystania jej w codziennej pracy z uczniami.  Zaprezentowany został film nt. cyberzagrożeń przeznaczony dla rodziców.  Ważnym elementem było omówienie prezentacji  przygotowanej dla nauczycieli do spotkania z rodzicami. Na zakończenia zachęcano do udziału w konkursie pt.: „Jesteśmy Cyfrobezpieczni!” .

Edukator i Szkolny Mentor Cyberbezpieczeństwa

Joanna Kordzińska

 

 

15 maja odbył się półfinał szkolnego konkursu poświęconego bezpieczeństwu cyfrowemu. 6 najlepszych uczniów weźmie udział w finale we wtorek 22 maja podczas spotkania na sali gimnastycznej w ramach Szkolnego Dnia Bezpieczeństwa Cyfrowego. 

Gratulacje dla wszystkich.

Uczeń

Pkt

Weronika Włodarczak kl 6c

17

Kamil Smoczyk kl. 6c

15

Aleksandra Nowak kl. 6c

15

Wiktor Żurek kl. 4d

14

Grzegorz Myssak kl. 6d

14

Patryk Buśko kl. 6d

14

Jakub Kostecki

13

Julia Zajączkowska

13

Weronika Marciniak

13

Zofia Niemiec

13

Aleksander Adamski

12

Paweł Pielin

12

Klaudiusz Laskowski

12

Agnieszka Borowska

12

Krzysztof Łbik

12

Anna Jagłowska

11

Dominika Marciniak

11

Natalia Wiśniewska

10

Agata Frąckowiak

10

Nadia Czyżewska

10

Marta Kwiatkowska

10

Oskar Raczkowski

10

Zuzanna Nolka

10

Iga Łodziewska

10

Julia Karalus

9

Karolina Kerber

9

Jan Poweł

9

Jan Hajduk

8

Oliwia Mocydlarz

8

Antonina Pochylska

8

Jakub Mieloszyński

7

Kacper Skrzypczyk

6

Z wielką przyjemnością informujemy, że nasza szkoła uzyskała 2 miejsce w Ogólnopolskiej III edycji  konkursu "Jesteśmy cyfrowobezpieczni!". W wyniku analizy różnorodnych  działań na rzecz cyfrowego bezpieczeństwa  Kapituła Konkursu przyznawała punkty. Nasza szkoła uzyskała 829 pkt. Co dało nam 2 miejsce wśród 80 zgłoszonych szkół podstawowych.

Nagrodą jest obóz letni dla 28 osób, w tym 3 opiekunów. Najbardziej zaangażowani uczniowie w działania konkursowe wyjadą na obóz w terminie 2-8 września.

Jest to wynik pracy wielu zaangażowanych  nauczycieli oraz uczniów. Efekty naszych działań można zobaczyć na naszej stronie internetowej. Mamy nadzieję, że przed  nami jeszcze wiele projektów poświęconych bezpieczeństwu w sieci.

Szkolny Mentor Cyberbezpieczeństwa

Joanna Kordzińska

https://www.cyfrowobezpieczni.pl/aktualnosci/109-znamy-laureatow-iii-edycji-konkursu-jestesmy-cyfrowobezpieczni

 

Podkategorie