Ułatwienia dostępu

Cieszkowianka

Brak grafik
Smaller Default Larger

W piątek 22.04.2022 odwiedziła naszą szkołę  Bodil Jessen w ramach projektu „ Deutsch Plus”z Instytutu Goethego, w którym szkoła uczestniczy od 3 lat. Bodil, studentka germanistyki z Niemiec pochodząca z Osnabrück obecnie  przebywa na półrocznym stażu na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

W naszej szkole przeprowadziła 2 lekcje w klasach 8G i 8B w języku niemieckim. 

„ Eine kulinarische Reise durch Deutschland und Polen“ czyli „Kulinarna podróż po Niemczech i Polsce” to temat zajęć, który bardzo zaciekawił uczniów. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w lekcjach i opowiadali o daniach spożywanych w Polsce, w Wielkopolsce oraz o swoich ulubionych potrawach.  Okazało się, że kuchnia niemiecka i polska mają wiele wspólnego.  

Polską i niemiecką tradycję kulinarną łączy kiełbasa i kapusta. Oba narody mają też wspólną słabość do chrupiących i soczystych sznycli oraz ziemniaków zwanych w niektórych regionach Polski z języka niemieckiego kartoflami (niem. Kartoffeln). Po obu stronach Odry na święta pieczone są gęsi i kaczki faszerowane jabłkami. Wiele potraw regionalnych np. w Wielkopolsce jest świadectwem polsko-niemieckiej historii np. sycące jednogarnkowe dania mięsno-warzywne określane spolszczonym określeniem „ajntopf” ( niem. ein Topf).

Przenikanie zwyczajów żywieniowych trwa nadal. Dowiedzieliśmy się, że pojawienie się w Polsce kebabów było prawdopodobnie inspirowane berlińskim dönerem. 

Alina Malinowska