Ułatwienia dostępu

Cieszkowianka

Brak grafik
Smaller Default Larger

Wycieczka do Berlina...
W dniu 14.grudnia 2022 uczniowie klas 8 naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do świątecznego Berlina.
W stolicy Niemiec udaliśmy się najpierw do Muzeum Techniki. Niemieckie Muzeum Techniki (niem. Deutsches Technikmuseum) należy do najciekawszych i jednocześnie największych muzeów w Berlinie. Rozległy kompleks muzealny składa się z kilku budynków oraz parku. Można tu obejrzeć bogatą kolekcję rozciągającą się na wiele dziedzin. Najbardziej okazałe eksponaty zobaczyliśmy w sekcjach poświęconych: kolejnictwu, lotnictwu, transportowi drogowemu oraz żegludze.
Po zwiedzaniu muzeum zobaczyliśmy fragmenty Muru Berlińskiego dzielącego niegdyś miasto na Berlin Wschodni i Zachodni z pięknymi malunkami i ciekawymi wpisami. Następnie udaliśmy się na Aleksanderplatz, gdzie odbywał się Jarmark Bożonarodzeniowy. Tutaj posmakowaliśmy berlińskich przekąsek i napojów takich jak kiełbaska Curry(Currywurst), kebab (Döner), grzaniec (Glühwein-oczywiście bezalkoholowy) i inne. Tuż nad naszymi głowami wznosiła się słynna wieża telewizyjna (Fernsehturm) z kręcącą się wokół własnej osi restauracją. Widzieliśmy również budynek kancelarii senatu niemieckiego (Senatkanzlei), czerwony ratusz (Rotes Rathaus), najstarszy w Berlinie Kościół św. Mikołaja (Nikolaikirche), Zamek miejski w Berlinie (Berliner Stadtschloss), Katedrę Berlińską (Berliner Dom) oraz inne kościoły (Deutsche und Französiche Kirche). Jedną z największych atrakcji było jednak zwiedzanie Reichstagu. Monumentalny gmach Reichstagu jest obecnie siedzibą drugiej izby niemieckiego Parlamentu. To również świadek trudniej historii kraju oraz istotny punkt na turystycznej mapie Berlina.  Historyczna bryła parlamentu nakryta jest olbrzymią szklaną kopułą ze spiralnymi schodami w środku, które prowadzą na jej szczyt. Oszklona kopuła Reichstagu stała się jednym z największych symboli stolicy Niemiec. Dzięki niej do środka dostaje się więcej naturalnego światła, zmniejszając tym ślad węglowy i wpływając pozytywnie na klimat. Doszliśmy na szczyt kopuły i stąd mogliśmy podziwiać oświetloną panoramę Berlina. Prosto z Reichstagu udaliśmy się pod Bramę Brandenburską, która jest również ważnym symbolem miasta. Widok pięknie oświetlonej nocą, ponad 20 metrów wysokiej i 62 metry szerokiej neoklasycznej budowli zapierał nam dech w piersiach. Do Lubonia wróciliśmy późnym wieczorem pełni niezapomnianych wrażeń.

Alina Malinowska