Pomoc psychologiczno – pedagogiczna

Pomoc psychologiczno – pedagogiczna w szkole odbywa się poprzez:

  • Konsultacje online oraz bezpośredni kontakt  z rodzicem /uczniem. 
  • Regularne zajęcia na podstawie opinii PPP oraz orzeczenia.
  • Współpracę z  Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczna, Wschodnia 26 b. tel.: + 48 61 858 19 79
  • Fundacja „Dajemy dzieciom siłę” https://fdds.pl/pomoc-dla-rodzica/ 

Więcej informacji   Pomoc psychologiczno – pedagogiczna

  •                                                                                           

Smaller Default Larger

Szanowni Państwo,

otrzymaliśmy nowe zadanie w ramach projektu ESA – realizację QUIZu.

W tym etapie projektu jest on skierowany do uczniów klas trzecich, szóstych i ósmych. Jest to ostatni element edukacji w tym sezonie grzewczym. Quiz jest zadaniem domowym dziecka - zatem do wykonania w domu, ale przy udziale rodzica. Zachęcamy Państwa i Państwa pociechy do wspólnej zabawy. Poza aspektem poznawczym, dodatkowo jest to zadanie integrujące rodzinę.

Szczegółowe informacje dotyczące udziału w Quizie zostaną przekazane Państwu przez wychowawcę klasy.

 Poniżej link do QUIZu.

bit.ly/esaquiz

Małgorzata Morawska

 

Szanowni Państwo,

nasza szkoła uczestniczy w projekcie ESA (Edukacyjna Sieć Antysmogowa), czyli programie informacyjnym na rzecz czystego powietrza, który jest realizowany przez Państwowy Instytut badawczy NASK we współpracy z Polskim Alertem Smogowym.

 Celem projektu jest edukacja społeczności szkolnej, czyli dzieci i młodzieży, nauczycieli, rodziców oraz mieszkańców lokalnej społeczności w zakresie ochrony czystości powietrza oraz przyczyn powstawania smogu, a także jego wpływu na zdrowie.

 Szkoła, jako instytucja kształcąca młodzież i dzieci,   jest miejscem, w którym tę wiedzę powinno się upowszechniać i pomagać w rozumieniu wyzwań i problemów, mających wpływ na życie całej lokalnej społeczności.

 W związku z udziałem w projekcie, który będzie trwał trzy lata, Państwa dzieci, a także Państwo, będziecie mogli wspólne zaangażować się i brać aktywny udział w przedsięwzięciu, co z pewnością przyniesie nam wszystkim wymierne korzyści.

  W pierwszym etapie, który już się rozpoczął, odbywać się będą prelekcje dla uczniów, dotyczące zagadnień związanych  z zanieczyszczeniami powietrza i SMOGiem jako zjawiskiem. W najbliższym czasie odbędzie się także QUIZ – będzie to zadanie  do wykonania dla dzieci, przy udziale rodziców.

 Wszystkie informacje dotyczące projektu będą prezentowane na stronie internetowej szkoły www.sp2lubon.eu

https://esa.nask.pl/

 

11 maja został zakończony program antynikotynowy “Bieg po zdrowie”. Ukończyło go 160 uczniów z klasy czwartej. Dzieci realizowały na lekcjach przyrody i zajęciach wychowawczych następujące tematy:

Palenie jest niezdrowe.

Jak się nie dać nałogowi?

Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów?

Palenie szkodzi.

Jak to zrobić, żeby nie palić?

Jak to zrobić, żeby inni nie palili?

     Tematyka lekcji obejmowała skład dymu tytoniowego, choroby związane z paleniem papierosów, koszty ekonomiczne, zdrowotne i społeczne palenia, ale także ciekawostki warte zapamiętania: obecnie 76% Polaków nie pali! Z tego wynika, że liczba palących dorosłych w Polsce zmniejsza się podobnie jak w innych krajach UE. Polacy wydają na papierosy rocznie prawie 27 mld złotych. To bardzo dużo pieniędzy, które mogłyby być przeznaczone przez palaczy na wiele innych celów. Nie zostały dokładnie policzone koszty leczenia takich groźnych chorób związanych z paleniem jak: rak płuc, rak krtani, rak pęcherza moczowego i innych, ale są one ogromne. Choroby te pojawiają się także

u biernych palaczy narażonych na wdychanie dymu nikotynowego. Przy problemach naszego kraju z czystością powietrza - mamy najgorsze powietrze w Europie przez spalanie słabej jakości węgla i niestety różnych odpadów - Polacy narażeni są na przedwczesne zgony. Szacuje się, że rocznie umiera w Polsce z powodu oddychania zatrutym powietrzem 45 tysięcy ludzi  - także przez  dym papierosowy. To więcej niż mieszka w Luboniu!

    Podczas projektu uczniowie wykonywali ciekawe zadania: przeprowadzali wywiady

z dorosłymi, ankiety, wykonywali komiksy, uczyli się postaw asertywnych chroniących przed paleniem. Pomimo programu prowadzonego tak wcześnie - wśród dziesięciolatków -

w grupie 160 czwartoklasistów jest kilkoro uczniów, którzy już spróbowali palenia. Szkoda. Być może moda na niepalenie i baczne oko rodziców spowoduje, że te dzieci nie wpadną w sidła nałogu, z którego tak trudno się później wyplątać. E-papierosy nie dymią, ale także uzależniają.

   Bardzo dziękuję za współpracę i pomoc przy realizacji programu nauczycielom: Katarzynie Minge, Izabeli Cieślak,Katarzynie Ludwiczak, Małgorzacie Smoczyk,Małgorzacie Gorzyńskiej-Gościak, Alinie Malinowskiej,  Magdalenie Tarent i Grzegorzowi Sokowiczowi

szkolny koordynator programu Bogumiła Kurzawska

 

Okazało się, że bardzo lubicie i potraficie przygotować pyszne i zdrowe śniadanie.

Sami zobaczcie na zdjęciach, aż ślina cieknie.

 

Kanapki, sałatki, napoje, szaszłyki,

kolorowo, zdrowo, pomysłowo, wartościowo, różnorodnie,

i co ważne, wspólnie z wychowawcą, koleżankami i kolegami !

Brawa dla klas, które aktywnie włączyły się w akcję promującą zdrowe odżywianie i zrobiły to wzorowo i higienicznie.

 

Krótkie przypomnienie, dlaczego warto jeść śniadanie

  • „ładuje” nasz organizm na pierwszą, ( jakże ważną, bo w szkole!) część dnia
  • wpływa pozytywnie na nasz nastrój, dostarcza pozytywnej energii na resztę dnia
  • pomaga w zachowaniu właściwej sylwetki i zapobiega napadom strasznego głodu w późniejszych godzinach
  • wpływa na zachowanie w dobrej kondycji układ pokarmowy

 

Jakie są zatem  skutki unikania jedzenia śniadania?

Zmęczenie, rozdrażnienie, spadek koncentracji…

Nikomu tego nie życzymy…

Nauczyciele przyrody i biologii

 

W kwietniu po raz kolejny najmłodsi uczniowie Cieszkowianki aktywnie włączyli się w obchody „Miesiąca zdrowia”. Szczególną uwagę zwróciliśmy w tym roku na zdrowe śniadanie. Uczniowie rezygnowali z drożdżówek na rzecz owoców i warzyw. Na drugie śniadanie przynosili zdrowe kanapki. Nie zapominali o aktywności fizycznej. W dniach 18 - 27. 04. włączyliśmy „licznik” i zbieraliśmy „punkty zdrowia”. Każdy punkt to owoc lub warzywo w śniadaniówce, przebiegnięcie wokół boiska lub 5-minutowe skakanie na skakance. W sumie zdobyliśmy – UWAGA!!! – 7756 punktów!!!

Wiele klas przygotowało wspólne śniadanie. Było kolorowo, pysznie i przede wszystkim zdrowo. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

 

Miesiąc zdrowia za nami, „licznik punktów” wyłączony, ale mamy nadzieję, ze zdrowe nawyki pozostaną na zawsze.

Wychowawcy klas 1-3

 

Otrzymaliśmy bardzo dużo prac konkursowych, pomysłowych i bardzo ciekawych.

Zwyciężyła praca Kacpra Piechowicza z klasy 6 b. Duże brawa !!

Od tej pory, sympatyczne i niewątpliwie zdrowe jabłuszko będzie umieszczane przy wszystkich działaniach związanych z „Kwietniem -  miesiącem zdrowia”.

II miejsce zajęła Aleksandra Kelma  z kl.VII b

III miejsce zajęła Milena Kozak z kl.IV f

Wyróżnienia zdobyli: Albert Piechowicz kl.I b, Lena Miś kl.I d, Julia Słomiana kl.VII a, Michał Anioł kl.VII a, Zuzanna Majewska kl.Vc, Aleksandra Wasinkiewicz kl.Vc.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy kreatywności i dziękujemy za aktywne włączenie się w naszą akcję.

Nauczyciele plastyki, przyrody i informatyki