Ułatwienia dostępu

Cieszkowianka

Brak grafik
Smaller Default Larger

W niedawno ogłoszonym I Ogólnopolskim konkursie „Scratch Kocha Matematykę” dwójka naszych uczniów Klara Hofman z 6a oraz Stanisław Gauza z kl 6b znalazła się w gronie finalistów i uczestniczyła w II etapie konkursu.

Finał został  zorganizowany 15 grudnia 2017 roku w formie Pikniku Matematycznego w Zespole Szkół Społecznych w Jarocinie. Zadaniem uczestników było stworzenie projektu w Scratch, będącego programem lub grą do nauki matematyki.

W II etapie uczestnicy musieli przedstawić  publiczności w ramach prezentacji stworzone przez siebie projekty, nadesłane w ramach etapu I. Następnie uczestniczyli w rozgrywkach indywidualnych oraz w drużynowych wykonując różnorodne zadania z wykorzystaniem języka Scratch o tematyce matematycznej. Nasi uczniowie zostali wyróżnieni podczas batalii drużynowej.

Było to pierwszy dla nas konkurs z taką formułą. Mamy nadzieję, że nie ostatni. Spotkaliśmy wielu zdolnych uczniów z całej Polski: Szczecina, Gdańska, Warszawy, Przemyśla i wielu innych.  

Bardzo podobała nam się goszcząca nas szkoła: mała - około 150 uczniów, od 1 klasy SP do 3 klasy Liceum Ogólnokształcącego.

 Joanna Kordzińska

Wyróżnione prace naszych uczniów.

"Gdybym był francuskim uczniem i miał 10 lat, to myślę, że byłoby dla mnie ważniejsze żeby uczyć się programowania niż języka angielskiego.  … Nie mówię, żeby ludzie nie uczyli się angielskiego w jakiejś formie. Myślę, że wiesz co mam na myśli - chodzi o to, że język programowania możesz wykorzystać do tego, żeby nawiązać kontakt z 7 mld ludzi na świecie. Myślę, że programowanie powinno być wymagane w każdej publicznej szkole na świecie"

Tim Cook – dyrektor generalny Apple

Nasza szkoła jak co roku aktywnie uczestniczy w  akcji Godzina Kodowania w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej, która w tym roku potrwa od 4 do 10 grudnia.

Zachęcamy wszystkich: rodziców, dziadków i oczywiście uczniów do uruchomienia strony https://code.org/learn . Znaleźć tam można wiele zestawów łamigłówek, które są bardzo ciekawym i wciągającym wprowadzeniem do programowania. Uczestniczyć można przez cały rok, 24/7, ucząc się umiejętności programowania, jak i zgłębiania metod informatyki i jej zastosowań. 

Czy programować/kodować można tylko przy pomocy komputera? Oczywiście, że nie. Kodować można na wiele sposobów, np. kubeczkami.

Za pomocą strzałek określamy w jaki sposób ułożyć kolejne kubki. Powstające przestrzenne kompozycje są ciekawą zabawą dla kodujących i dla rozkodowujących.

Joanna Kordzińska

W ramach tegorocznego programu dostaliśmy zaproszenie na kolejne szkolenie. Tym razem prezentowany był program App Inventor. Jest to aplikacja umożliwiająca łatwe tworzenie aplikacji dla Androida. Gry stworzone w tej aplikacji można zainstalować w swoim telefonie  komórkowym lub tablecie  i swobodnie z nich korzystać. Podczas 2-dniowego szkolenia pod okiem trenera Mirka Kelniarza mogliśmy poznać wiele ciekawych rozwiązań, które z powodzeniem można zastosować w pracy z naszymi uczniami.

Szansę poznania tego środowiska mają nasi uczniowie klas 5-6. Od lutego zajęcia będą prowadzone w każdą środę w godz. 16.40 - 18.10. Chętni mogą się już zapisywać w sali 112 - ilość miejsc ograniczona. Zapraszam MŁODYCH MISTRZÓW.

Joanna Kordzińska

 

 

Już kolejny raz nasi uczniowie podczas zajęć komputerowych uczestniczyli w Godzinie Kodowania w ramach Tygodnia Informatyki (Computer Science Education Week, 9-15 grudnia), który wspierają m.in. Bill Gates, Mark Zuckerberg, Chris Bosh. W tym roku nowością była nauka programowania oparta na popularnej grze Minecraft oraz Star Wars - tworzenie galaktyki za pomocą kodu.

 http://godzinakodowania.pl/

  

Godzina Kodowania jest globalną akcją, w której udział biorą dziesiątki milionów uczniów z ponad 180 krajów. Nieważne kim jesteś ani skąd pochodzisz, każdy może zostać uczestniczyć spróbować swoich sił. Jednogodzinne samouczki są dostępne w ponad 40 językach. Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie.

Godzina kodowania jest dostępna dla wszystkich w wieku od 4 do 104 lat.  Zachęcamy wszystkich do spróbowania swoich sił.

https://code.org/

Joanna Kordzińska

 

Klasy 5 i 6 w ramach zajęć komputerowych, kończą w tym roku szkolnym swoją przygodę z programowaniem w  aplikacji Scratch. Ostatnią pracą jaką nasi Mistrzowie Kodowania samodzielnie opracowywali była kartka bożonarodzeniowa. 

Zapraszamy do zapoznania się z efektami pracy naszych uczniów.

 

W piątek 16 października uczniowie z klasy 3d wzięli udział w zabawie w kodowanie (lekcja zrealizowana na podstawie scenariusza pani Anny Krawczyk „Kodowanie bez komputera”)  w związku z obchodami święta programowania – Code Week. Kodowanie to przede wszystkim wspaniała zabawa i dużo śmiechu. Zadaniem uczniów było zakodowanie ( znak na kartce) kroków tanecznych jakie ma wykonać inne dziecko z klasy. Każdy miał okazję „być” kodem i skomplikowanym programem komputerowym, który ten kod rozszyfrował.

 „Dziś uczyliśmy się kodowania i robiliśmy różne tańce, sami je zrobiliśmy. Było przyjemnie i wszyscy tańczyli, to było super!”

 Zuzanna Nolka

 „ Dzisiaj uczyliśmy się kodowania. Byliśmy robotami. Robiliśmy strzałki i różne znaki. Potem wykonywaliśmy kod osoby, która stała naprzeciwko, a ta osoba wykonywała ruchem nasz kod.”

                     Maksymilian Staszak

 „Robiliśmy z kodów taniec, wydawało się to proste, ale tak nie było. Każdy z nas miał stworzyć jeden ruch, a potem z wszystkich pani ułożyła taniec.”

     Laura Napierała