Ułatwienia dostępu
http://weavesilk.com/ - zabawy z osią symetrii
http://bomomo.com/ - tworzenie abstrakcyjnych rysunków
http://www.incredibox.com/v4/ - prosta aplikacja do tworzenia muzyki
http://www.voki.com - tworzenie internetowych postaci
http://blabberize.com/make - stwórz dowolne mówiące zdjęcie
http://www.jibjab.com/st_patricks_day/cards - interaktywne kartki z życzeniami - można wstawić swoje zdjęcia
http://www.dancingsantacard.com/pl/ - kartka z Mikołajem na Boże Narodzenie
http://www.ecards.co.uk/preview/2169/51/Dancing-Santa-Christmas-eCard.html - wysyłamy interaktywne kartki
https://chess.org/ nauka gry w szachy
KILKA SŁÓW O LICENCJACH CC - CREATIVE COMMONS
https://prezi.com/bp11q56h5bd9/cc/?utm_campaign=share&utm_medium=copy - prezentacja autorstwa Romana Dwulita.
https://ccsearch.creativecommons.org/ - wyszukiwarka darmowych i otwartych materiałów w sieci
LEGALNE I OTWARTE ŹRÓDŁA
http://www.legalnakultura.pl/pl/legalne-zrodla
Poniżej umieszczam linki do stron, z których można legalnie i za darmo pobierać obrazki i zdjęcia do projektów:
Obrazy:
https://openclipart.org/ (wyszukiwanie po angielsku)
Pixabay (wyszukiwanie po angielsku)
https://www.flickr.com/explore (wyszukiwanie po angielsku)
http://www.freedigitalphotos.net/ (wyszukiwanie po angielsku)
PickUpImage (wyszukiwanie po angielsku)
PDClipart (wyszukiwanie po angielsku)
Public Domain Vector (wyszukiwanie po angielsku, grafika wektorowa)
5000 Free Stock Photos (wyszukiwanie po angielsku)
Photos Public Domain (wyszukiwanie po angielsku)
Freepik (obrazki i zdjęcia na różnych licencjach)
Pliki muzyczne
https://www.jamendo.com/pl/start (wyszukiwanie po angielsku)
http://soundbible.com/free-sound-effects-1.html
https://www.soundeffectsplus.com/
https://bibliotekapiosenki.pl/strona/spiewnik-polaka
Video
Adresy stron internetowych wspomagające pracę nauczyciela
Jeśli chcesz poszerzyć wiedzę lub ją powtórzyć : https://pl.khanacademy.org/
Jeśli chcesz zbudować krzyżówkę wypróbuj: https://crosswordlabs.com/
Jeśli chcesz zbudować labirynt zobacz jak działa: https://mazegenerator.net/
Proste umiejętności muzyczne możesz kształtować razem z aplikacją: https://playxylo.com/
Jeśli chcesz zaszyfrować słowa w formie rebusów sprawdź: https://www.rebusy.edu.pl/
Przyjazny generator wykreślanek znajdziesz na stronie: https://eduzabawy.com/generatory/karty-pracyg/generator-wykreslanek/
Prosta budowa awatarów jest możliwa przy wykorzystaniu programu: https://avatarmaker.com/
Popularnych milionerów lub inne aplikacje edukacyjne znajdziesz na stronie: https://learningapps.org/
Kości opowieści to sposób na opowiadanie historii i świetnie się do tego nadaje strona: https://davebirss.com/storydice-creative-story-ideas/
Popularne karty Dixit możesz pobrać ze strony: https://print-and-play.asmodee.fun/pl/dixit/
Koło fortuny lub inne aplikacje edukacyjne zbudujesz razem z programem: https://wordwall.net/
http://www.superbelfrzy.edu.pl/ - Jest to otwarty blog społecznościowy poświęcony niezależnej publicystyce oświatowej. Publikowane na tych stronach teksty są prywatnymi opiniami ich autorów. Są to czynni zawodowo nauczyciele, trenerzy i edukatorzy stosujących technologie IT w codziennej praktyce nauczania na różnych etapach i poziomach (od przedszkola do tzw. III wieku zgodnie z zasadą LLL – kształcenia przez całe życie )
https://osswiata.pl/sterna/ - blog prowadzony przez Danutę Sternę. Matematyczka, pracowniczka naukowo-dydaktyczna Politechniki Warszawskiej (1974-1986), od 1990 roku nauczycielka matematyki w szkołach publicznych i niepublicznych, autorka publikacji dla nauczycieli i materiałów metodycznych, trenerka programu Szkoła Ucząca Się, kierowniczka Akademii SUS prowadzącej szkolenia dla nauczycieli, autorka książki „Ocenianie kształtujące w praktyce”
http://edukacyjnytik.jimdo.com/ - strona powstała z myślą o nauczycielach, którzy zaczynają w swojej pracy wdrażać technologie informacyjno - komunikacyjne (TIK) lub już je stosują i stale szukają nowych pomysłów w tym zakresie, prowadzona przez Marie Czerwińską - nauczyciela matematyki
http://kliktik.jimdo.com/ - blog prowadzony przez Aleksandrę Schoen-Kamińską
http://narzedziaetwinning.blogspot.com - blog Teresy Prokowskiej z Bolesławca. Zawiera spis różnorodnych narzędzi TIK do wykorzystania w szkołach.
http://infomatma.jimdo.com/ - strona prowadzona przez Wiesławę Malinowską. Zawiera różne narzędzia i aplikacje przydatne w nauczaniu matematyki, zajęć komputerowych i nie tylko.
http://narzedziaetwinning.blogspot.com/ - zbiór narzędzi i aplikacji internetowych.
http://instrukcjaobslugijezykapolskiego.blogspot.com/ - Videoblog projektu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwinie
http://apanaski.blogspot.com/ - blog Joanny Apanasewicz nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego. Dla kreatywnych i nie tylko.
http://neuroteaching.blogspot.com/ - blog Anieli Tekiela nauczyci, która jak sama pisze o sobie "...jestem nauczycielem, lektorem, tłumaczem języka angielskiego; zagorzałą pasjonatką metodyki nauczania języków obcych i języków obcych...."
http://www.lekcjepolskiego.com/ - blog Karoliny Jędrych, skierowany do nauczycieli j.polskiego w szkole podstawowej i w gimnazjum.
Akademia Khana – pomoże z nauką matematyki, informatyki, fizyki, ekonomii i w wielu innych dziedzinach, a nawet ogarnięciu działania kryptowalut takich jak Bitcoin.
TEDed (angielskojęzyczny z polskimi napisami) – po ogromnym sukcesie wideo z wystąpień TED i TEDx, organizacja za nimi stojąca postanowiła wesprzeć również edukację dzieci i młodzieży i stworzyć świetne animacje, z których można dowiedzieć się o ciekawostkach i nowościach naukowych lub zmierzyć z zagadkami logicznymi.
Uniwersytet Dzieci – to kanał Fundacji Uniwersytet dzieci, która uczy we współpracy z naukowcami uczelni wyższych. Na kanałach znajdują się wykłady akademików do szkolnej publiki, jak i krótsze, powiązane ze scenariuszami lekcji, o których pisałem niedawno na blogu.
Pi-stacja Matematyka – to kanał prezentujący wideo lekcje z matematyki całkowicie dostosowane do polskiej podstawy programowej w szkołe podstawowej, gimnazjum oraz docelowo całym liceum. W planach Fundacji Katalyst, która je tworzy, są kolejne przedmioty szkolne.
Pan Belfer – problemy z chemią w gimnazjum (lub nowej podstawówce)? Pan Belfer pomoże zrozumieć, nauczyć się i zdać egzamin.
Pasja Informatyki – kanał Marcina Zaletna i Damiana Stelmacha, dydaktyków przystępnie uczących informatyki i programowania, ale nie tylko. Ich wideo dotykają również bardzo ważnych dylematów o edukacji i karierze zawodowej w branży IT czy na samym YouTube.
Arlena Witt – nauka języka angielskiego na przykładach z popkultury (muzyka, seriale, filmy) w bardzo profesjonalnym wykonaniu.
BBC Learning English – jak sama nazwa wskazuje, nauka języka angielskiego razem z brytyjską telewizją publiczną! Jeśli wolisz uczyć się tylko słuchając, BBC posiada też ogromną kolekcję podcastów, które pomogą w nauce i dostarczą ciekawej wiedzy przy okazji.
http://scholaris.pl/ - platforma z gotowymi materiałami oraz scenariuszami lekcji.
Uwaga! Naukowy Bełkot – w liście nie tylko za dobry tytuł, ale głównie za profesjonalne wykonanie, konkretną wiedzę i źródła w opisach filmów.
Thomas Frank (angielskojęzyczny) – efektywna nauka, poprawianie pamięci, zmiany nawyków, szybkie czytanie, sprawne notowanie… jak to zrobić? Długo szukałem odpowiednika w języku polskim (najbliżej jest mu do częśći wideo z kanału Rozwojowiec i Akademia Belfra), ale niestety nikt z polskich youtuberów i youtuberek nie realizuje tak konsekwentnie i sprawnie kanału o rozwoju metod nauki i pamięci jak Thomas Frank.
Kurzgesagt (angielskojęzyczny) – zdecydowanie najpiękniejszy kanał w całym przeglądzie, jedno genialnie animowane i opowiedziane wideo w miesiącu. Każde z nich stara się opowiedzieć o ważnym problemie filozoficznym, naukowym lub społecznym, z którym mierzy się (lub będzie musiała w przyszłości się zmierzyć) ludzkość i nasza planeta. Oczekuje nowych odcinków bardziej niż kolejnego sezony Gry o Tron.
The School of life (angielskojęzyczny) – prawdziwa szkoła życia w formie krótkich animacji (oraz w postaci książek, oraz kursów na prawdziwych uczelniach na świecie). Wideo School of life poruszają zagadnienia filozoficzne, psychologiczne, kulturowe oraz historyczne. Osobiście odpalam ten kanał, kiedy potrzebuję sprawdzonej i krytycznej porady życiowe, a jest zbyt późno by dzwonić do przyjaciół.
RSA Animate (angielskojęzyczny) – kanał angielskiego stowarzyszenia rozwoju nauki i sztuki znany głównie z rysowanych skrótów wykładów znanych naukowców takich jak to wideo o konieczności zmiany paradygmatu edukacji Kena Robinsona.
https://sketchfab.com/ - gotowe darmowe modele 3D
https://phet.colorado.edu/ - interaktywne symulacje dla nauki i matematyki
Autor części materiałów: Kamil Śliwowski
http://otwartezasoby.pl/13-kanalow-edukacyjnych-i-naukowych-ktore-przydadza-sie-w-szkole/