• 1 Kartka z kalendarza
  06.03.2019r - wywiady klasy 1-3 ----------------------------------------------------------------- 07.03.2019r - wywiady klasy 4-8
 • 2 Kartka z kalendarza
  21.03.2019 – Dzień Patrona, powitanie wiosny
 • 3 Kartka z kalendarza
  15.04 - 17.04.2019 - egzamin ósmoklasisty, dzień wolny z puli dyrektora szkoły, zajęcia opiekuńcze w świetlicy szkolnej
 • 4 Kartka z kalendarza
  18.04.2019 - 23.04.2019 – przerwa świąteczna
 • 5 Kartka z kalendarza
  24, 25, 26.04.2019 - rekolekcje wielkopostne
baner

Spotkanie z twórcą programu Baltie

“Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu. Pozwala wypracować umiejętność efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką.”- Bill Gates

 

15 i 16 lutego Cieszkowianka miała przyjemność zorganizowania dla chętnych nauczycieli szkolenia z metodyki programowania w języku Baltie. Szkolenie prowadził sam twórca tego programu Bohumír Soukup – czeski programista, właściciel Firmy SGP Systems. Za swój olbrzymi wkład w rozwijanie idei nauki programowania, ceniony przez takich znanych wykładowców  jak Seymour Papert (MIT, Logo), Mitchel Resnick (Scratch) i wielu innych.

Baltie to narzędzie do programowania i rysowania dla dzieci od czwartego roku życia, poprzez szkołę podstawową do szkoły średniej. Zamiast pisania poleceń - program układa się z elementów przypominających klocki czy puzzle. Programowanie w tych środowiskach nie wymaga zaawansowanej wiedzy matematycznej i przynosi natychmiastowe efekty. Uczniowie mogą swobodnie eksperymentować i od razu oglądać rezultaty zmian.  Mimo swej prostoty, jest to program umożliwiający programowanie na poziomie Pascala, C i C#.

Podczas szkolenia z poziomu C1 i C2, zostaliśmy zapoznani z jego ciekawymi możliwościami, z platformą konkursową www.baltie.net oraz nową aplikacją działającą na urządzeniach mobilnych Baltie 2.  W trakcie warsztatów Pan Bohumir z dużym zaangażowaniem podzielił się z nami swoim doświadczeniem oraz ciekawymi rozwiązaniami metodycznymi do pracy z uczniami.

Uczestnikami szkolenia byli także nauczyciele naszych lubońskich szkół: Anita Pietrzak (SP4), Wiesława Stankiewicz (SP5), Paulina Kostrzewa (SP5), Piotr Świdziński (SP3), Katarzyna Minge (SP2), Beata Adamska (SP2) Joanna Jędrzak (SP2) oraz Barbara Warot (SP2).

Było to dla nas bardzo ciekawe doświadczenie i mamy nadzieję, że to nie było ostatnie spotkanie nauczycieli informatyki w Luboniu.

Koordynator powiatowy projektu Baltie w woj. wielkopolskim

Joanna KordzińskaV edycja Turnieju Informatycznego „Edukacja-Informatyka-E-zabawa”

  Po raz pierwszy nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w Turnieju Informatycznym organizowanym przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Poznaniu dla klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz 3 kl. gimnazjum.

Turniej składał się z 2 etapów. W pierwszym etapie szkolnym drużyny 3 osobowe rozwiązywały test obejmujący wiadomości z podstawy programowej z informatyki dla szkoły podstawowej. W naszej szkole takich zespołów zgłosiło się 6. Na etap finałowy 11 stycznia zostały zaproszone 24 zespoły z najlepszymi wynikami. Naszą szkołę reprezentowali: Dawid Rozmiarek, Jakub Górski oraz Stanisław Gauza.

Czytaj więcej: V edycja Turnieju Informatycznego „Edukacja-Informatyka-E-zabawa”

"Code& Share. Technologie przyszłości"

      Celem inicjatywy tegorocznej edycji było ustanowienie rekordu Guinnessa w jak największej liczbie uczniów uczestniczących w tym samym czasie w lekcji o tematyce technologii przyszłości.  W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości więc uczestnikami byli uczniowie szkół podstawowych na terenie Polski i Litwy. Zaplanowana lekcja odbyła się w 102 szkołach, w tym 30 z Litwy. Z naszej szkoły udział w lekcji wzięło 34 uczniów.

Podczas zajęć poruszano zagadnienia związane z  nowoczesnymi technologiami, takimi jak Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja, robotyka, czy rozwiązania dla inteligentnych miast. 

Zgodnie w wymogami konkursowymi w pomieszczeniu, w którym odbyła się lekcja w ramach akcji, musiały znajdować się następujące osoby:

Instruktor (nauczyciel, przeprowadzający akcję - Joanna Kordzińska),Steward (opiekun - Barbara Warot), dwóch Timekeeper’ów (nauczyciele wychowania fizycznego - Maria Budzyńska oraz Karolina Tomkowiak sygnalizujący początek oraz koniec akcji oraz odmierzających czas trwania lekcji); Witnesses (dwóch niezależnych Sędziów, którymi zgodzili się zostać - Pani Aleksandra Siejak, przewodnicząca Rady Rodziców oraz Pani Bogumiła Stochaj,  przedstawiciel Jednostki Samorządowej) oraz Fotograf i Kamerzysta (Video Maker - Maria Szczepańska i Violetta Langner). Przebieg wydarzeń w pomieszczeniu, w którym odbędzie się lekcja w ramach akcji należało rejestrować za pomocą dwóch kamer.

      Uczniowie biorący udział w zajęciach oraz pozostali uczestnicy pojawili się na miejscu ponad godzinę przed rozpoczęciem zajęć. Rozstawiono i wypróbowano kamery i aparaty fotograficzne, nauczyciel koordynujący akcją udzielał ostatnich wskazówek. Każdy otrzymał koszulkę z odpowiednim napisem. Sprawdzono sprzęt i wyposażenie sali.

Kolejnym etapem przygotowań było rozdanie uczestnikom pasków oraz wylosowanie miejsc. Zrobiono też zdjęcie grupowe uczestników. Na kilka minut przed godziną “zero” wszyscy podekscytowani zajęli wyznaczone im miejsca. Na znak Timekeeper`ów lekcja się rozpoczęła.

       Zajęcia były bardzo ciekawe zarówno dla uczniów, jak i wszystkich dorosłych obecnych na sali. Dzieci chętnie podejmowały działanie, włączały się w tok lekcji. Obecne cały czas włączone kamery nie stanowiły dla nich bariery. Lekcja była żywa, widać było zainteresowanie uczniów tematem i ich dużą wiedzę. Wszystkie przemyślenia i wnioski były trafne i jasno sformułowane. Okazało się, że na temat technologii można by w tym gronie dyskutować znacznie dłużej - bardzo często uczniowie dodawali od siebie ciekawa spostrzeżenia, wykazywali się wiedzą ogólną, z różnych dziedzin.

    Niestety, 45 minut to bardzo mało czasu na to, by dokładniej zgłębić temat. Timekeeperzy ogłosili koniec zajęć dokładnie po upływie wyznaczonego czasu. Pozostało już tylko dopełnić końcowych formalności związanych z uzupełnianiem dokumentacji i przekazaniem jej upoważnionej osobie. Lekcja była udana, wszyscy opuścili salę z poczuciem wielkiej satysfakcji. Oczywiście pamiątkowym zdjęciom nie było końca. Większość uczestników dumnie nosiła koszulkę do końca dnia w szkole.

 

Akcji patronowała telewizja ogólnopolska i prowadzona była relacja na żywo, w programie "Pytanie na Śniadanie" (TVP)
Joanna Kordzińska
Violetta Langner

"Code & Share. Programuj z klasą"

11 grudnia 2018 r. o godzinie 10.30 czasu polskiego będziemy starać się pobić rekord Guinessa w jak największej liczbie uczniów uczestniczących w tym samym czasie w lekcji o tematyce technologii przyszłości
http://www.programujzklasa.pl/2018/images/mapka-02.pngREKORD BĘDZIE NASZ :)
 
Zasięg wydarzenia sięga aż poza granice Polski, w akcji weźmie udział blisko 30 szkół z Litwy. 
 
Finał akcji prowadzony będzie w Warszawie
w Szkole Podstawowej nr 26 im. Mirosława Biernackiego.
W wydarzeniu wezmą udział władze miasta Warszawa oraz media ogólnopolskie TVP, Polsat oraz TVN.
 Joanna Kordzińska
 
 

Code Week 2018

Podobnie jak w poprzednich latach, nasza szkoła aktywnie włączyła się w Europejski Tydzień Kodowania. Zgłosiliśmy 3 aktywności, które zdecydowaliśmy się przeprowadzić w tegorocznej edycji.

Nasze wydarzenia to:

https://codeweek.eu/view/170980/cieszkowianka-koduje-z-cody-roby

https://codeweek.eu/view/166870/programujemy-w-baltie

https://codeweek.eu/view/204944/nocne-kodowanie-ozobotow-w-cieszkowiance

Gra Cody Roby

Uczniowie klas 5-7 prowadzili zajęcia z kodowania grą karcianą Cody Roby w klasach 1-3. Szkoła otrzymała grę w ubiegłym roku szkolnym za udział w Europejskim Tygodniu Kodowania.

“W środę (17.10.2018r.) byliśmy u klas 1A i 1B.  Pokazywaliśmy im grę Cody Roby, która polega na programowaniu robotów. Dzieci szybko znalazły z nami wspólny język. Ku naszemu zdziwieniu, wszyscy szybko zrozumieli grę i chętnie w nią grali. Jedyna rzecz, która nam przeszkadzała to fakt, że mówili do nas proszę Pani/Pana. Czuliśmy się trochę staro. Niektóre dzieci nauczyliśmy rozróżniania stron prawej i lewej, bo miały z tym problem. Czasem bardzo się denerwowały, gdy coś im nie wychodziło.

Podsumowując, dzieci były bardzo przyjaźnie nastawione i dobrze nam się z nimi grało.”

Julia Zajączkowska i Julia Karalus 6a

 

“W środę byliśmy w klasie 3a. Było tam bardzo miło ponieważ dzieci szybko zrozumiały, co mieliśmy im do powiedzenia. Z początku było trzeba było im tłumaczyć, ale później już wszystko rozumiały i pomoc nie była wcale potrzebna. Klasie podobała się gra #CodyRoby. Po zajęciach rozdaliśmy wszystkim soczki.

Na kolejnej lekcji  byliśmy w świetlicy. Dzieci szybko zrozumiały zasady gry, nie potrzebowaliśmy się wysilać. Moim zdaniem było to dobre urozmaicenie długich godzin w świetlicy.”

Anna Jagłowska, Jakub Górski i Stanisław Gauza. a 7a

Nocka w szkole

“19.10.2018 r. odbyła się noc w szkole, w której uczestniczyły klasy 6a i 5f. Gdy wszyscy już przyjechali i rozpakowali swoje rzeczy, panie Joanna Kordzińska i Izabella Cieślak przygotowały nam zajęcia z Ozobotami. Każda klasa musiała wykonać napis Code Week, po którym będą jeździć roboty. Liczyła się tu współpraca i dokładność. Po wielu próbach grupom udało się zrobić napis. Po ciężkiej pracy czekała na nas smaczna pizza, którą szybko zjedliśmy chcąc jak najlepiej wykorzystać piątkowy wieczór. Oczywiście nie obyło się bez tańców, śpiewów i różnych śmiesznych zabaw. Po nich, lekko wyczerpani, oglądaliśmy film "Wielka Szóstka”. Z czasem wszystkich dopadło zmęczenie i otuleni śpiworami smacznie zasnęliśmy. Sala 117 okazała się tak wygodną sypialnią, że niektórzy rano mieli problem z pobudką.

Cała klasa była bardzo zadowolona ze wspólnej zabawy i spędzonego czasu. Bardzo dziękujemy naszej wychowawczyni za poświęcony czas i już czekamy na kolejną noc w szkole”

Agata Frąckowiak 6a

 

Copyright © 2019. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Augusta hr. Cieszkowskiego Rights Reserved.


youtube