• 1 Kartka z kalendarza
  Dzień Otwarty w Cieszkowiance Przyszłorocznych Uczniów klas 1 i ich Rodziców zapraszamy do Cieszkowianki ................................................................... 2 marca 2010 w godz. 14.00 - 16.00
 • 2 Kartka z kalendarza
  13 marca zgłoszenia do Konkursu Wiosennego
 • 3 Kartka z kalendarza
  Zbieramy mydło dla najbiedniejszych w afrykańskich wioskach. .................................................................... Termin zakończenia zbiórki: 30 kwietnia 2020 .................................................................... STREFA DOBRYCH UCZYNKÓW
 • 4 Kartka z kalendarza
  06.03.2020 - malowanie motyli dla Hospicjum godz. 17.00 -19.00
 • 5 Kartka z kalendarza
  20.03.2020 – Dzień Patrona, powitanie wiosny
baner

Wizyta w Hiszpanii - maj 2013

TerraNostra@OurEarth? – ostatnie spotkanie przedstawicieli zaprzyjaźnionych szkół

W dniach od 6 do 11 maja 2013r. miałyśmy możliwość odwiedzenia hiszpańskiej szkoły IES Cruz Santa w miasteczku Los Realejos na Teneryfie w ramach projektu Sokrates Comenius. Było to już ostatnie spotkanie koordynatorów z siedmiu zaprzyjaźnionych krajów, podsumowujące dwuletnią współpracę.

 Czas minął nam bardzo pracowicie, gdyż głównym zadaniem podczas tego spotkania było ukończenie broszurki zawierającej istotne informacje dotyczące naszego projektu. Zatem współpracujące szkoły, ulotki o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt, raport pogodowy, przedstawienie „Noah’s spaceship”, wspomnienia uczniów oraz wiele innych wiadomości zostało szczegółowo opisane. Wspólnie opracowaliśmy również angielską wersję raportu końcowego, zawierającego wszystkie działania, zrealizowane przez ostatnie 2 lata.hiszpania

Uczniowie tamtejszej szkoły z ogromnym zaangażowaniem starali się urozmaicić nam czas. Już pierwszego dnia byli przewodnikami podczas zwiedzania szkoły i wycieczki ulicami miasta. Z dumą opowiadali nam o historii krzyży, których jest w mieście ponad 300. Są umieszczone w kościołach, kaplicach, domach, na klifach oraz przy drogach. Każdy krzyż jest udekorowany świeżymi kwiatami, szczególnie starannie przygotowywane są one na uroczystość Święta Krzyża, która przypada 3 maja. Odbywa się wtedy konkurs na najładniej udekorowaną ulicę. Na koniec uroczystości mieszkańcy miasteczka mogą podziwiać sztuczne ognie.

Dzieci z oddziału integracyjnego przygotowały poczęstunek i drobne upominki – własnoręcznie wykonane ramki z logo naszego projektu. Podczas wizyty w ich klasie mieliśmy nie tylko możliwość krótkiej zabawy i rozmowy, ale także obejrzenia lip dubów (www.youtube.com/watch?v=zLHjHXbGsD8, www.youtube.com/watch?v=vTWk0SeU_EI), nakręconych w ramach projektu BEING DIFFERENT BUT EQUAL. Na twarzach uczniów widać było radość i dumę z własnych dokonań. Goście nagrodzili pokaz słowami uznania i ogromnymi brawami.

Gospodarze zadbali o to, byśmy mogli również skosztować nieco hiszpańskiej kultury i kuchni. Mieliśmy okazję zwiedzić miasto La Orotava, które nazywane jest miastem balkonów. Pełno tam historycznych budynków z XVII i XVIII wieku, które można podziwiać również od wewnątrz. Natomiast turystyczne miasteczko Los Gigantes, w którym znajdują się strome 600 metrowe klify znane pod nazwą Acantilados de los Gigantes oraz port jachtowy, było miejscem startu naszej morskiej wyprawy. Podczas rejsu obserwowaliśmy delfiny, skaczące tuż obok nas. Z łodzi podziwialiśmy również wulkan del Teide (3718 m n.p.m.), najwyższą górę Hiszpanii. Ośnieżony przez większą część roku szczyt widać prawie z każdego zakątka Teneryfy.  Podczas pobytu mieliśmy okazję posmakować takich  przysmaków jak kalmary, ośmiorniczki, hiszpański omlet czy gufio.

Projekt TerraNostra@OurEarth? pozwolił nam odwiedzić wiele ciekawych miejsc, poznać wartościowych ludzi, z którymi mamy nadzieję współpracować w przyszłości. Umożliwił dostrzeżenie różnic i podobieństw między siedmioma krajami, a co za tym idzie, siedmioma kulturami. Pokazał też, iż  w każdym miejscu na ziemi rola człowieka dla ochrony środowiska jest bardzo ważna. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie mieli szansę na nawiązanie nowych przyjaźni, doskonalenie umiejętności językowych, zdobycie nowych wiadomości i przeżycie wspaniałej przygody. Mamy nadzieję, iż przyjaźń między naszymi szkołami będzie się nadal rozwijać i w przyszłości nasza wielka „rodzina” będzie miała możliwość dalszej, owocnej współpracy.

Koordynatorzy: Marta Lewandowska, Małgorzata Smoczyk

Wizyta w Turcji - kwiecień 2013

         W dniach od 8 do 12 kwietnia delegacja naszej szkoły w ramach projektu Socrates-Comenius odwiedziła tureckie Gaziantep. 1,5 milionowa metropolia leży w pobliżu granicy syryjskiej i jest oddalona od znanego polskim turystom Stambułu o ponad 900 km. Tereny te zamieszkałe są już od pięciu tysięcy lat. Wykopaliska archeologiczne odnajdują ślady kultury sumeryjskiej, mezopotamskiej, greckiej i rzymskiej. Tędy wiodły i przecinały się szlaki handlowe i militarne we wszystkich kierunkach świata. Przez kilka wieków panowało tu Cesarstwo Bizantyjskie, później Imperium Osmańskie, które skutecznie wprowadziło islam.

        Szkoła, z którą współpracujemy jest prywatna i działa od niespełna dwudziestu lat. To wielki, pięciopiętrowy gmach, niezwykle przestronny, jasny i znakomicie wyposażony. To, co wprawiło nas w osłupienie, to przepiękna aula na 450 osób, z dużą sceną, garderobami, jupiterami, automatycznymi kurtynami i wspaniałą akustyką. To na tej scenie w obecności tureckiej społeczności, występowali uczniowie wszystkich zaprzyjaźnionych szkół w przedstawieniu przestrzegającym nas przed zgubnymi skutkami niszczenia i zatruwania naszej planety. To tutaj uczniowie poszczególnych krajów prezentowali wyniki dwuletnich obserwacji pogody w postaci klimatogramów, porównań i wniosków. Prezentacje naszych uczniów były wzorowe, przedstawione bezbłędną angielszczyzną.  turcja

        W szkole znajdują się liczne, dobrze wyposażone sale lekcyjne i gabinety dla nauczycieli poszczególnych kierunków. Ogromna stołówka może pomieścić jednocześnie 200 – 300 osób. Sala gimnastyczna jest mniejsza od naszej, ale posiada widownię, a wewnętrzne ściany wyłożone są dla bezpieczeństwa materacami.

        Uczniowie noszą mundurki – młodsze dzieci czerwono-granatowe, starsze biało-granatowe. Nauczyciele na bardzo eleganckich ubraniach (nie zobaczysz tutaj nikogo w dżinsach) noszą białe fartuchy. W szkole nie ma hałaśliwych dzwonków na lekcje. Nauczyciel skutecznie przywołuje gwizdkiem lub gestem swoich uczniów. Dzieci są niezwykle otwarte na kontakty – same rozpoczynają rozmowę, pytają o imię, hobby, kraj.

        Klimat w tej części Turcji przypomina śródziemnomorski z domieszką kontynentalnego. Podczas naszego pobytu, kiedy w Polsce nadal leżały grube warstwy śniegu, tam temperatury sięgały 20ºC, kwitły tysiące tulipanów, kasztanowce i bzy.

        Uczniowie: Julia Chęcińska, Dominika Szymanda, Maja Smaglewska, Ola Skoracka, Mateusz Frąckowiak i Kuba Szaroleta mieszkali u rodzin miejscowych uczniów. Owszem, niekiedy pojawiały się problemy z komunikowaniem się, ale nie wynikały one ze słabego przygotowania językowego. Tydzień, to wystarczająco długo, aby nawiązać kolejne znajomości i przyjaźnie.

        Podczas pobytu zwiedziliśmy drugie na świecie pod względem wielkości Muzeum Mozaik Zeugma przedstawiające niezwykłe mozaiki naścienne i podłogowe z czasów rzymskich i greckich. Porównać je można chyba tylko z arrasami wawelskimi, choć to zupełnie inna sztuka. Głębia obrazów zawarta w mozaikach, światłocienie, detale postaci antycznych bogów i herosów robią na oglądających niezwykłe wrażenie.

Gaziantep może się pochwalić także bogato wyposażonym i ładnie utrzymanym ZOO. Mieliśmy okazję odwiedzić też Muzeum Zabawek, bazar, na którym można kupić dosłownie wszystko i podziwiać starożytne mury twierdzy na wzgórzu.

Podróż była długa z racji odległości, ale wszyscy uczestnicy znieśli ją bez żadnych problemów. Posumowanie projektu odbędzie się wkrótce na Teneryfie.

Bogumiła Kurzawska

Marta Lewandowska

Joanna Kordzińska

Anna Czarnecka-Kimla

Wizyta w Rumunii - listopad 2012

         W dniach 12 – 16 listopada 2012 delegacja nauczycieli Cieszkowianki przebywała w miejscowości Magura niedaleko Buzau w Rumunii. To kontynuacja projektu międzynarodowego Socrates Comenius realizowanego pod hasłem Terra Nostra@Our Earth?

Mimo, że zaprzyjaźniona z nami szkoła jest bardzo mała – uczy się w niej nieco ponad 100 uczniów, przyjęto nas niezwykle gościnnie i choć Rumunia nie jest krajem słowiańskim, powitano pszennym kołaczem i solą, drobnymi upominkami wykonanymi przez dzieci i słodkościami przygotowanymi przez ich rodziców. Z podziwem oklaskiwaliśmy występy artystyczne dzieci. Rumuni już podczas pobytu w Polsce okazali się niezwykle sympatyczni, bardzo przyjacielscy i bardzo dobrze wychowani, nasza wizyta tylko to potwierdziła. Mała społeczność świętowała przy okazji naszego pobytu oddanie do użytku nowego budynku szkoły. Co prawda, nie dysponuje ona jeszcze wieloma nowinkami technicznymi, ale wkrótce spodziewa się wyposażenia, które pozwoli dzieciom zdobywać wiedzę na podobnym poziomie, jak w naszych polskich szkołach. Aby zaakcentować i utrwalić pobyt zagranicznych delegacji w Magurze, poszczególne grupy delegatów malowały ławki i parkany na boisku szkolnym w barwy narodowe. My miałyśmy najłatwiej: biel i czerwień. Kolega Erdal z Turcji miał najtrudniej – na ojczystych barwach musiał znaleźć się półksiężyc i gwiazdy.

       Podczas wspólnej konferencji porównywaliśmy systemy edukacyjne poszczególnych państw członkowskich omawiając podobieństwa i różnice. Bardzo przyjaźnie przyjął nas burmistrz Magury i jego urzędnicy. Mimo, że dysponuje bardzo niewielkim urzędem był dla nas niezwykle życzliwy i miły. Następnego dnia gościliśmy w konsulacie miasta Buzau, gdzie szefowie delegacji oprócz rozmowy kurtuazyjnej z konsulem, udzielali wywiadu lokalnej telewizji. Po częściach oficjalnych gospodarze pokazali nam ciekawe miejsca związane z regionem.

Wulkany błotne są bardzo rzadkim i niezwykłym zjawiskiem geologicznym występującym na terenach roponośnych. Na świecie można je spotkać na Krymie, na Kaukazie i w Yellowstone w USA. Najefektowniejsze znajdują się 25 km od Buzau. Błotniste wzniesienia  zbudowane są z margli, gliny i madów zawierających duże ilości węglowodorów lotnych oraz związków soli. Wulkany powstają w miejscach wycieku tych substancji. Wydobywające się gazy mieszają się z wodą  i błotem, a podczas wzrostu ciśnienia, następuje wyrzut błotnistej mazi nawet na wysokość 1 m. Występują w postaci kałuż wypełnionych słonym błotem oraz stożków osiągających 2 m. Obszar jest objęty ochroną parku narodowego i słynie
z księżycowego krajobrazu.

       W pobliżu Buzau znajduje się także park rzeźb, który gromadzi ponad tysiąc kamiennych figur. Większość z nich to prace studentów akademii sztuk plastycznych, które tworzą teraz na pagórkowatym terenie niezwykłą wystawę plenerową. Unikatowe wrażenia zostawiają na zwiedzających także freski XVI wiecznego monastyru Ciolanu.

      Będąc w Rumunii nie sposób nie zobaczyć słynnego zamku Drakuli w miejscowości Bran położonej 40 km od średniowiecznego urokliwego, porównywanego z Krakowem Braszowa. Bran sławę zawdzięcza malowniczo położonemu średniowiecznemu zamkowi, znanego jako siedziba Vlada Palownika. Zamek wzniesiono z rozkazu Ludwika I Andegaweńskiego w
XIV w. Miał strzec przełęczy górskich i szlaków na trasie Transylwania –Wołoszczyzna, przede wszystkim przed Turkami. W 1921r. zamek stał się letnią rezydencją królowej Marii
i jej rodziny aż do 1947r. Zamek ten jednak nie ma nic wspólnego ani z wampirem Drakulą ani z prawdziwym Vladem Palownikiem, którego śladów należy szukać raczej w Poienari.

      Imię Vlada III Palownika (Tepeş) 1431 –1476, znanego jako Dracula przeszło do historii jako symbol okrucieństwa. Urodził się on w Sighişoarze jako syn hospodara wołoskiego Vlada II Diabła (Vlad Dracul). Wydaje się, że postać wampira Draculi jest połączeniem tych dwóch postaci – ojca i syna. Ojcu nadano przydomek Dracul przypuszczalnie dlatego, że należał do zakonu dragonów.  Zaraz po objęciu władzy na Wołoszczyźnie Vlad Tepeş rozkazał wbić na pal ponad 20 tys. ludzi, aby zdławić spiski i zemścić się za śmierć brata
i ojca. Należy jednak pamiętać, że był on bardzo okrutnym człowiekiem, ale nie filmowym wampirem.

       Ostatni dzień pobytu w Rumunii, to zwiedzanie stolicy – Bukaresztu. Mieszka tu obecnie 2 300 000 mieszkańców. Niegdyś nazywany był Małym Paryżem, gdyż twórcy pałaców  i kamienic wzorowali się na XIX w. architekturze francuskiej. Niechlubną rolę odegrał ostatni dyktator Nicolae Ceauşescu. Wielki fragment zabytkowej starówki polecił on wyburzyć wznosząc Pałac Ludu – teraz - Pałac Parlamentu. To największa po amerykańskim Pentagonie budowla na świecie. Wznosiło go 700 architektów i 20 tys. robotników pracujących na trzy zmiany. Prace rozpoczęto w 1984 r., przerwano je podczas rewolucji w 1989 r., kiedy obalono i stracono Nicolae Ceauşescu. Realizacja projektu wymagała zburzenia kilkunastu cerkwi, trzech klasztorów i setek wspaniałych kamienic. Pałac ma 360 tys. m² powierzchni, jest  w nim dywan ważący kilkanaście ton, kryształowy żyrandol, ściany obite jedwabiem marmury i unikatowe granity. Obecnie duża część pałacu pozostaje pusta, a nakłady na jego utrzymanie są zawrotnie duże. Dobrze, że nadal sporą część zabytkowego Bukaresztu można podziwiać i się nią zachwycać.

     Warto odwiedzić Rumunię choćby dlatego, aby zmienić swoje wyobrażenie o tym kraju i jego mieszkańcach by pokonać stereotypy ciągle dominujące w Polsce. Rumunia jest krajem należącym do UE i będzie się rozwijać, a my możemy jej w tym pomóc choćby przez turystykę - nadal jest tam dużo taniej niż w Polsce.

                                                                                                           Bogumiła Kurzawska

                                                                                                           Marta Lewandowska

                                                                                                           Anna Czarnecka-Kimla

Wizyta w Czechach - październik 2012

Od  15 do 19 października 2012 roku zwiedzaliśmy urokliwe miasto Znojmo, w ramach projektu Socrates Comenius. Było to już  nasze czwarte spotkanie. Do Czech pojechała polska delegacja w składzie: Marta Lewandowska, 


czechy   Pierwszego dnia zostaliśmy bardzo serdecznie powitani przez dyrektora szkoły i nauczycieli, a  uczniowie oprowadzili nas po szkole, pokazując m.in. sale lekcyjne, pokój nauczycielski, salę gimnastyczną i stołówkę. Mieliśmy okazję zobaczyć występy najmłodszych uMałgorzata Smoczyk i Paweł Nowaczyk (nauczyciele) oraz Julia Chęcińska, Aleksandra Michalak, Olga Scheffs i Filip Wesołowski (uczniowie).

czniów szkoły w Znojmo oraz wystawę plastyczną przygotowaną specjalnie na nasz przyjazd. Następnie część uczniów ćwiczyła swoje kwestie do sztuki „Statek kosmiczny Noego”,    a pozostali pokazywali nam prezentację na temat swojego hobby. Większość uczniów opowiadała o podróżach i zwierzętach. Nauczyciele omówili przebieg wycieczek rowerowych, zorganizowanych w ich krajach, podczas których uczniowie rozdawali ulotki zachęcające do podejmowania proekologicznych inicjatyw. Na koniec uczennice z Polski umiliły wszystkim czas swoim występem wokalno-tanecznym. 

 Drugiego dnia mieliśmy możliwość obejrzenia sztuki „Statek kosmiczny Noego”, wystawionej w języku angielskim. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Oprawa techniczna przedstawienia była  przygotowana bardzo profesjonalnie, tj. nagłośnienie, scena, dekoracje i stroje. Tego samego dnia oglądaliśmy prezentację dotyczącą Parku Narodowego w Znojmo. Następnie udaliśmy się tam na długi spacer. Zwiedzając ruiny zamków słuchaliśmy legend i innych ciekawostek związanych z tym miejscem. Park Narodowy Podyjí leży przy granicy z Austrią, a za granicą płynnie łączy się z Parkiem Narodowym Thayatal. Wszystkim się bardzo podobało, spoglądając z  tarasu widokowego mogliśmy podziwiać piękną przyrodę, otaczającą zamek.

Kolejnego dnia zwiedziliśmy kolejką Znojmo: starówkę, wieżę ratuszową , Rynek Masaryka, podziemne tunele, elektrownię wodną i tamę oraz kościół św.Mikołaja (patrona miasta) i kaplicę św. Wacława. Ołtarze w kościele były bardzo bogato zdobione, można tam też zobaczyć sarkofag z relikwiami św. Bonifacego. Ta wycieczka zostanie na długo w naszej pamięci, szczególnie katakumby, gdzie za każdym rogiem czaiła się inna postać (strażnicy podziemnych tuneli).

Podczas pobytu w Znojmo mieliśmy możliwość współpracy, poznawania innych kultur   i zwyczajów, wymiany doświadczeń i nawiązywania nowych przyjaźni.  Wszystkim bardzo się podobało, na pewno jeszcze kiedyś odwiedzimy Znojmo!

                                                                       Marta Lewandowska

 

 

 

Wizyta w Niemczech - styczeń 2013

TERRA NOSTRA@OUR EARTH? – 7 krajów, 7 szkół

Niemcy, Torgau, 29 – 31 stycznia 2013r.

 

Do historii przeszła kolejna odsłona międzynarodowego programu TERRA NOSTRA@OUR EARTH?

Uczniowie oraz nauczyciele z Austrii, Czech, Hiszpanii, Polski, Rumunii, Turcji i Niemiec (gospodarze) spotkali się ponownie w jednym miejscu i o tym samym czasie, by starannie realizować kolejne założenia projektu, ustalone jesienią 2011 roku. Jednym z celów była realizacja spektaklu teatralnego pt. „Noah’s Spaceship” w międzynarodowej obsadzie, w którym udział wzięły również uczennice „Cieszkowianki”: Brygida Szymańska, Agnieszka Klimek, Agata Doszla – Folek. Całość poprzedziły przygotowania nad rolami aktorskimi, ustawieniem reżyserii, wykonaniem scenografii oraz zgraniem wszystkich tych elementów wraz z muzyką na zaledwie kilku próbach przewidzianych na czas pobytu w Torgau. W realizacji prac projektowych uczestniczył aktywnie Jakub Szczepański oraz nauczyciele: Małgorzata Smoczyk (koordynator projektu na Polskę), Jolanta Jezierska, Marta Lewandowska oraz Radosław Jastak.  Dzięki gościnności władz miasta Torgau finałowe przedstawienie mogło odbyć się w wypełnionej po brzegi sali reprezentacyjnej miejscowego ratusza, gdzie zgromadzona publiczność mogła wyrazić swoje uznanie i aplauz dla młodych aktorów. niemcy

W planie pobytu ważne miejsce zajmowała promocja kultury miasta i regionu. Delegacje podjęte zostały w ratuszu przez burmistrza miasta Torgau, by udać się wraz z przewodnikiem oraz w asyście honorowej straży ( w kostiumach historycznych! ) spod ratusza przez zabytkową starówkę do renesansowego zamku. Na miejscu podziwialiśmy starannie przygotowaną, widowiskową rekonstrukcję scen obyczajowych oraz pojedynków historycznych, które wywołały w obserwujących niemałe emocje. Zwiedzaliśmy również wnętrza zamkowe.

Oprócz Torgau, gdzie mogliśmy podziwiać również obiekty o znaczeniu ekologicznym takie, jak stanowiska oraz żerenie bobrów, zwiedziliśmy także ZOO w niedalekim Lipsku. Tutaj zachwycała nas dbałość o zwierzęta oraz różnorodność gatunków. Dużo radości dostarczyły nam m.in.  surykatki, a zza 16 centymetrowej szyby mogliśmy obejrzeć kąpiącego się…. słonia?!

Należy nadmienić, iż miasto Torgau znalazło się na liście niemieckiego programu rządowego BUGA, w ramach którego co roku finalizowane jest odnawianie jednego miasta z byłego NRD. Na ten program od czasu upadku muru berlińskiego składają się podatnicy z całych Niemiec, dzięki czemu kolejne miasta pięknieją w oczach, a nasi zachodni sąsiedzi mogą świętować kolejne wspólne osiągnięcia.

W programie pobytu ważne miejsce zajęło poznawanie obiektu szkolnego naszych gospodarzy. Podczas powitalnego koncertu usłyszeliśmy grupę rockową w skład której wchodzą uczniowie z klas 10 oraz grupy taneczne, prezentujące niemieckie tańce ludowe, tańce cygańskie, ormiańskie, chińskie. Po tym wydarzeniu nastąpiło zwiedzanie niedawno doposażonego obiektu. W sali biologicznej mogliśmy zobaczyć terraria z egzotycznymi gatunkami zwierząt, w sali informatycznej stanowiska komputerowe najnowszej generacji. Była także nowoczesna kuchnia, w której odbywają się lekcje gospodarstwa domowego. W tej kuchni uczniowie przygotowali dla na ten dzień posiłek.

Nadmienić należy, że w szkole (Mittelschule) uczą się uczniowie z klas 5 – 10. To odpowiednio klasy 4 – 6 naszej szkoły podstawowej oraz 1 – 3 naszego gimnazjum razem. W tej szkole nie ma klas młodszych, czyli tzw. nauczania początkowego. Te uczęszczają do innej szkoły (Grundschule).

Międzynarodowy projekt TERRA NOSTRA@OUR EARTH? wzbogacony został o kolejne, nowe doświadczenia podczas pobytu w gościnnym Torgau. Dla wszystkich uczestników, a szczególnie dla naszej polskiej delegacji, była to okazja do wspólnej pracy projektowej, a także do kolejnej wymiany doświadczeń, integracji, poznawania innych kultur, zawierania nowych przyjaźni.

Radosław Jastak

Copyright © 2020. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Augusta hr. Cieszkowskiego Rights Reserved.


youtube