• 1 Kartka z kalendarza
  Dzień Otwarty w Cieszkowiance Przyszłorocznych Uczniów klas 1 i ich Rodziców zapraszamy do Cieszkowianki ................................................................... 2 marca 2010 w godz. 14.00 - 16.00
 • 2 Kartka z kalendarza
  13 marca zgłoszenia do Konkursu Wiosennego
 • 3 Kartka z kalendarza
  Zbieramy mydło dla najbiedniejszych w afrykańskich wioskach. .................................................................... Termin zakończenia zbiórki: 30 kwietnia 2020 .................................................................... STREFA DOBRYCH UCZYNKÓW
 • 4 Kartka z kalendarza
  06.03.2020 - malowanie motyli dla Hospicjum godz. 17.00 -19.00
 • 5 Kartka z kalendarza
  20.03.2020 – Dzień Patrona, powitanie wiosny
baner

Wizyta w Turcji - kwiecień 2013

         W dniach od 8 do 12 kwietnia delegacja naszej szkoły w ramach projektu Socrates-Comenius odwiedziła tureckie Gaziantep. 1,5 milionowa metropolia leży w pobliżu granicy syryjskiej i jest oddalona od znanego polskim turystom Stambułu o ponad 900 km. Tereny te zamieszkałe są już od pięciu tysięcy lat. Wykopaliska archeologiczne odnajdują ślady kultury sumeryjskiej, mezopotamskiej, greckiej i rzymskiej. Tędy wiodły i przecinały się szlaki handlowe i militarne we wszystkich kierunkach świata. Przez kilka wieków panowało tu Cesarstwo Bizantyjskie, później Imperium Osmańskie, które skutecznie wprowadziło islam.

        Szkoła, z którą współpracujemy jest prywatna i działa od niespełna dwudziestu lat. To wielki, pięciopiętrowy gmach, niezwykle przestronny, jasny i znakomicie wyposażony. To, co wprawiło nas w osłupienie, to przepiękna aula na 450 osób, z dużą sceną, garderobami, jupiterami, automatycznymi kurtynami i wspaniałą akustyką. To na tej scenie w obecności tureckiej społeczności, występowali uczniowie wszystkich zaprzyjaźnionych szkół w przedstawieniu przestrzegającym nas przed zgubnymi skutkami niszczenia i zatruwania naszej planety. To tutaj uczniowie poszczególnych krajów prezentowali wyniki dwuletnich obserwacji pogody w postaci klimatogramów, porównań i wniosków. Prezentacje naszych uczniów były wzorowe, przedstawione bezbłędną angielszczyzną.  turcja

        W szkole znajdują się liczne, dobrze wyposażone sale lekcyjne i gabinety dla nauczycieli poszczególnych kierunków. Ogromna stołówka może pomieścić jednocześnie 200 – 300 osób. Sala gimnastyczna jest mniejsza od naszej, ale posiada widownię, a wewnętrzne ściany wyłożone są dla bezpieczeństwa materacami.

        Uczniowie noszą mundurki – młodsze dzieci czerwono-granatowe, starsze biało-granatowe. Nauczyciele na bardzo eleganckich ubraniach (nie zobaczysz tutaj nikogo w dżinsach) noszą białe fartuchy. W szkole nie ma hałaśliwych dzwonków na lekcje. Nauczyciel skutecznie przywołuje gwizdkiem lub gestem swoich uczniów. Dzieci są niezwykle otwarte na kontakty – same rozpoczynają rozmowę, pytają o imię, hobby, kraj.

        Klimat w tej części Turcji przypomina śródziemnomorski z domieszką kontynentalnego. Podczas naszego pobytu, kiedy w Polsce nadal leżały grube warstwy śniegu, tam temperatury sięgały 20ºC, kwitły tysiące tulipanów, kasztanowce i bzy.

        Uczniowie: Julia Chęcińska, Dominika Szymanda, Maja Smaglewska, Ola Skoracka, Mateusz Frąckowiak i Kuba Szaroleta mieszkali u rodzin miejscowych uczniów. Owszem, niekiedy pojawiały się problemy z komunikowaniem się, ale nie wynikały one ze słabego przygotowania językowego. Tydzień, to wystarczająco długo, aby nawiązać kolejne znajomości i przyjaźnie.

        Podczas pobytu zwiedziliśmy drugie na świecie pod względem wielkości Muzeum Mozaik Zeugma przedstawiające niezwykłe mozaiki naścienne i podłogowe z czasów rzymskich i greckich. Porównać je można chyba tylko z arrasami wawelskimi, choć to zupełnie inna sztuka. Głębia obrazów zawarta w mozaikach, światłocienie, detale postaci antycznych bogów i herosów robią na oglądających niezwykłe wrażenie.

Gaziantep może się pochwalić także bogato wyposażonym i ładnie utrzymanym ZOO. Mieliśmy okazję odwiedzić też Muzeum Zabawek, bazar, na którym można kupić dosłownie wszystko i podziwiać starożytne mury twierdzy na wzgórzu.

Podróż była długa z racji odległości, ale wszyscy uczestnicy znieśli ją bez żadnych problemów. Posumowanie projektu odbędzie się wkrótce na Teneryfie.

Bogumiła Kurzawska

Marta Lewandowska

Joanna Kordzińska

Anna Czarnecka-Kimla

Copyright © 2020. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Augusta hr. Cieszkowskiego Rights Reserved.


youtube