• 1 Kartka z kalendarza
  19.06. 2019r - zakończenie zajęć szkolnych
 • 2 Kartka z kalendarza
  10.06.2019 – wystawienie ocen rocznych
 • 3 Kartka z kalendarza
  19.06. 2019r - zakończenie zajęć szkolnych
 • 4 Kartka z kalendarza
  10.06.2019 – wystawienie ocen rocznych
 • 5 Kartka z kalendarza
  19.06. 2019r - zakończenie zajęć szkolnych
baner

Wizyta w Wiedniu - styczeń 2012

15 stycznia 2012 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 - Aleksandra Michalak i Piotr Lewicki z panią Małgorzatą Smoczyk oraz panem Michałem Szwackim wyjechali na 4 dni do Wiednia, w ramach wymiany międzynarodowej, w programie Sokrates Comenius.

austria Po przybyciu do Wiednia, wybraliśmy się zwiedzić miasto. Zobaczyliśmy posąg Marii Teresy, władczyni Austrii. Był wielki! Miał około 25 metrów wysokości i przedstawiał Marię Teresę (już w starszym wieku), siedzącą na swoim tronie. Następnie poszliśmy do Muzeum Historii Naturalnej. Było tam wiele interesujących rzeczy. Od skał i minerałów sprzed ponad tysiąca lat, po wielkie ruszające się dinozaury.

Po południu w szkole odbyło się spotkanie z rodzinami, u których mieliśmy mieszkać. We wtorek – drugiego dnia pobytu - pojechałyśmy na zajęcia do szkoły. Rano mieliśmy czas na wspólne poznawanie się. Dzieci z innych krajów były bardzo miłe i otwarte. Później osoby z poszczególnych krajów przedstawiały przygotowane prezentacje na temat zagrożonych gatunków zwierząt. Następnie odbyła się próba do naszego przedstawienia. Po całym pracowitym dniu wróciliśmy do naszych rodzin.

Następnego dnia, na jednej z sal gimnastycznych, na wielkiej scenie odbyło się przedstawienie. Widownia była zafascynowana naszym wystąpieniem. Tego dnia mieliśmy także lekcję plastyki, na której rozmawialiśmy m.in. o obrazie „The Kiss”, którego autorem jest Gustav Klimt. Po zajęciach poszliśmy do zoo. Mieściło się ono w centrum miasta, w dużym, 5-piętrowym budynku, z dachu którego można było podziwiać piękną panoramę Wiednia.

W czwartek przez cały dzień zwiedzaliśmy Wiedeń. Mieliśmy okazję zwiedzić pałac Schónbrunn oraz weszliśmy na szczyt wieży katedry świętego Szczepana. Wieczorem odbyła się pożegnalna kolacja.

Trudno było nam się rozstać. Nigdy nie zapomnę wszystkich ludzi, jakich miałam okazję poznać. Mam nadzieję, że długo będę z nimi utrzymywać kontakt. Polecam branie udziału w takich projektach. To okazja, żeby podszkolić język i poznać wiele wspaniałych osób.

Aleksandra Michalak, kl.5d

Głównymi celami wizyty w Wiedniu w szkole  PRIVATE KOOPERATIVE MITTELSCHULE ST. MARIEN były odwiedziny uczniów sześciu partnerskich szkół w austriackich rodzinach  oraz prezentacje PP uczniów o zagrożonych gatunkach zwierząt w ich krajach i występ w przedstawieniu pod tytułem ‘Noah’s spaceship’ w międzynarodowej obsadzie.

Podczas pierwszego spotkania 16 stycznia 2012 uczniowie spotkali się z rodzinami, które wyraziły chęć ugoszczenia ich podczas pobytu w  Wiedniu. Zarówno u gości, jak i u gospodarzy można było zaobserwować ogromne emocje. Wszyscy byli bardzo przejęci i trochę onieśmieleni. Przeżycia były ogromne, tym bardziej, że uczniowie mieli świadomość, iż po zakończonych zajęciach będą musieli cały czas posługiwać się językiem angielskim. Podczas spotkania opiekunowie mogli porozmawiać z rodzinami goszczącymi, wymienić się numerami telefonów i przekazać inne ważne informacje.

Dnia 17 stycznia 2012 goście zwiedzili szkołę i obejrzeli prezentację PP dotyczącą Wiednia przygotowaną przez austriackie dzieci biorące udział w projekcie. Następnie uczniowie z poszczególnych państw dokonali prezentacji wybranych zagrożonych gatunków zwierząt  w ich krajach. Tego samego dnia dzieci rozpoczęły próby do przedstawienia. Uczniowie znali już swoje role na pamięć, jednak pierwszy raz mieli okazję wspólnie przygotować widowisko, które odbyło się 18 stycznia 2012. Dzieci wystąpiły przed uczniami i nauczycielami austriackiej szkoły. Było to niezapomniane doświadczenie zarówno dla aktorów, jak i dla widzów.

Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których rozmawiali o obrazie ‘The Kiss’ autorstwa Gustava Klimta oraz wykonali prace naśladując technikę malowania sławnego artysty. Dzieci odwiedziły również zoo mieszczące się w centrum Wiednia.

Nauczyciele omówili bieżące sprawy oraz zadania do zrealizowania przed kolejną wizytą. Ustalono ostateczny termin wizyty w Polsce. Omówiono wygląd  ulotki ekologicznej i ustalono termin wydruku. Stwierdzono, iż podczas każdej wizyty uczniowie z poszczególnych krajów będą odgrywać inne postaci, dlatego dokonano nowego przydziału ról w przedstawieniu. Zaplanowano warsztaty informatyczne  w Polsce w celu stworzenia ulotek dotyczących zagrożonych gatunków roślin i zwierząt w każdym z krajów.

Podjęto temat problemów, które pojawiły się w trakcie realizowania projektu i opracowano alternatywne rozwiązania. Ze względu na brak osiągnięcia celu komunikacji uczniów partnerskich szkół za pomocą wspólnego bloga i poczty elektronicznej, zaproponowano używanie popularnego komunikatora. Wszyscy uczestnicy spotkania wyrazili zgodę na zastosowanie takiej zmiany.

Nauczyciele wzięli również udział w wizycie w Energie Hause, gdzie mieli okazję zobaczyć wiele ekologicznych a zarazem ekonomicznych metod stosowanych w przemyśle budowniczym, wodnym oraz energetycznym.

Dnia 19 stycznia odbyła się wycieczka, podczas której goście zwiedzili Pałac Schönbrunn, Katedrę świętego Szczepana i zobaczyli popularne miejsca w Wiedniu np. Prater. Podczas tego spotkania panowała fantastyczna atmosfera. Dzieci bardzo dobrze czuły się w swoim towarzystwie, bez problemów posługiwały się językiem angielskim, co pozwoliło nawiązać przyjaźnie.  Uśmiechy goszczące na ich twarzach są najlepszym dowodem na słuszność przystępowania do międzynarodowych projektów.

Małgorzata Smoczyk

Copyright © 2019. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Augusta hr. Cieszkowskiego Rights Reserved.


youtube