• 1 Kartka z kalendarza
  Dzień Otwarty w Cieszkowiance Przyszłorocznych Uczniów klas 1 i ich Rodziców zapraszamy do Cieszkowianki ................................................................... 2 marca 2010 w godz. 14.00 - 16.00
 • 2 Kartka z kalendarza
  13 marca zgłoszenia do Konkursu Wiosennego
 • 3 Kartka z kalendarza
  Zbieramy mydło dla najbiedniejszych w afrykańskich wioskach. .................................................................... Termin zakończenia zbiórki: 30 kwietnia 2020 .................................................................... STREFA DOBRYCH UCZYNKÓW
 • 4 Kartka z kalendarza
  06.03.2020 - malowanie motyli dla Hospicjum godz. 17.00 -19.00
 • 5 Kartka z kalendarza
  20.03.2020 – Dzień Patrona, powitanie wiosny
baner

Wizyta w Niemczech - styczeń 2013

TERRA NOSTRA@OUR EARTH? – 7 krajów, 7 szkół

Niemcy, Torgau, 29 – 31 stycznia 2013r.

 

Do historii przeszła kolejna odsłona międzynarodowego programu TERRA NOSTRA@OUR EARTH?

Uczniowie oraz nauczyciele z Austrii, Czech, Hiszpanii, Polski, Rumunii, Turcji i Niemiec (gospodarze) spotkali się ponownie w jednym miejscu i o tym samym czasie, by starannie realizować kolejne założenia projektu, ustalone jesienią 2011 roku. Jednym z celów była realizacja spektaklu teatralnego pt. „Noah’s Spaceship” w międzynarodowej obsadzie, w którym udział wzięły również uczennice „Cieszkowianki”: Brygida Szymańska, Agnieszka Klimek, Agata Doszla – Folek. Całość poprzedziły przygotowania nad rolami aktorskimi, ustawieniem reżyserii, wykonaniem scenografii oraz zgraniem wszystkich tych elementów wraz z muzyką na zaledwie kilku próbach przewidzianych na czas pobytu w Torgau. W realizacji prac projektowych uczestniczył aktywnie Jakub Szczepański oraz nauczyciele: Małgorzata Smoczyk (koordynator projektu na Polskę), Jolanta Jezierska, Marta Lewandowska oraz Radosław Jastak.  Dzięki gościnności władz miasta Torgau finałowe przedstawienie mogło odbyć się w wypełnionej po brzegi sali reprezentacyjnej miejscowego ratusza, gdzie zgromadzona publiczność mogła wyrazić swoje uznanie i aplauz dla młodych aktorów. niemcy

W planie pobytu ważne miejsce zajmowała promocja kultury miasta i regionu. Delegacje podjęte zostały w ratuszu przez burmistrza miasta Torgau, by udać się wraz z przewodnikiem oraz w asyście honorowej straży ( w kostiumach historycznych! ) spod ratusza przez zabytkową starówkę do renesansowego zamku. Na miejscu podziwialiśmy starannie przygotowaną, widowiskową rekonstrukcję scen obyczajowych oraz pojedynków historycznych, które wywołały w obserwujących niemałe emocje. Zwiedzaliśmy również wnętrza zamkowe.

Oprócz Torgau, gdzie mogliśmy podziwiać również obiekty o znaczeniu ekologicznym takie, jak stanowiska oraz żerenie bobrów, zwiedziliśmy także ZOO w niedalekim Lipsku. Tutaj zachwycała nas dbałość o zwierzęta oraz różnorodność gatunków. Dużo radości dostarczyły nam m.in.  surykatki, a zza 16 centymetrowej szyby mogliśmy obejrzeć kąpiącego się…. słonia?!

Należy nadmienić, iż miasto Torgau znalazło się na liście niemieckiego programu rządowego BUGA, w ramach którego co roku finalizowane jest odnawianie jednego miasta z byłego NRD. Na ten program od czasu upadku muru berlińskiego składają się podatnicy z całych Niemiec, dzięki czemu kolejne miasta pięknieją w oczach, a nasi zachodni sąsiedzi mogą świętować kolejne wspólne osiągnięcia.

W programie pobytu ważne miejsce zajęło poznawanie obiektu szkolnego naszych gospodarzy. Podczas powitalnego koncertu usłyszeliśmy grupę rockową w skład której wchodzą uczniowie z klas 10 oraz grupy taneczne, prezentujące niemieckie tańce ludowe, tańce cygańskie, ormiańskie, chińskie. Po tym wydarzeniu nastąpiło zwiedzanie niedawno doposażonego obiektu. W sali biologicznej mogliśmy zobaczyć terraria z egzotycznymi gatunkami zwierząt, w sali informatycznej stanowiska komputerowe najnowszej generacji. Była także nowoczesna kuchnia, w której odbywają się lekcje gospodarstwa domowego. W tej kuchni uczniowie przygotowali dla na ten dzień posiłek.

Nadmienić należy, że w szkole (Mittelschule) uczą się uczniowie z klas 5 – 10. To odpowiednio klasy 4 – 6 naszej szkoły podstawowej oraz 1 – 3 naszego gimnazjum razem. W tej szkole nie ma klas młodszych, czyli tzw. nauczania początkowego. Te uczęszczają do innej szkoły (Grundschule).

Międzynarodowy projekt TERRA NOSTRA@OUR EARTH? wzbogacony został o kolejne, nowe doświadczenia podczas pobytu w gościnnym Torgau. Dla wszystkich uczestników, a szczególnie dla naszej polskiej delegacji, była to okazja do wspólnej pracy projektowej, a także do kolejnej wymiany doświadczeń, integracji, poznawania innych kultur, zawierania nowych przyjaźni.

Radosław Jastak

Copyright © 2020. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Augusta hr. Cieszkowskiego Rights Reserved.


youtube