Listopad był miesiącem, w którym z powodu niesprzyjającej aury coraz rzadziej wychodziliśmy na boisko szkolne a częściej sięgaliśmy do książek, by umilić sobie czas oczekiwania na rodziców. Przez cały miesiąc w każdej z sal Panie czytały nam ciekawe lektury. Poza tym wychodziliśmy do pobliskiej Biblioteki Miejskiej na spotkania z autorami książek.
W piątek, 22 listopada już po raz trzeci uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim w Bibliotece Miejskiej w Luboniu. Tym razem z p. Romanem Pankiewiczem – autorem serii wierszowanych książeczek dla dzieci „5 ważnych zawodów”. Pisarz, który przyjechał z Krakowa prezentował swoją twórczość niczym zawodowy aktor. Recytację swoich utworów wzbogacał prezentacją multimedialną ilustracji ze swoich książeczek. Wcielał się przy tym w postaci z kolejnych tomików przebierając się za: żołnierza, policjanta, strażaka, ratownika medycznego i listonosza. Przy okazji prezentował też elementy stroju i wyposażenia potrzebnego w pracy przedstawicielom poszczególnych zawodów. Zapraszał dzieci do wspólnej recytacji rymowanek. Dzieci żywo reagowały na cytowany tekst, prezentację multimedialną czy zmieniający się ubiór autora książeczek. Godzinne spotkanie minęło bardzo szybko…, a pisarz został nagrodzony kilkakrotnie gromkimi brawami. Otrzymał również laurkę jako podziękowanie za spotkanie.
Zaczytane Świetliki
W środę, 6 listopada w Bibliotece Miejskiej, świetlica szkolna miała przyjemność uczestniczyć w kolejnym spotkaniu autorskim, tym razem z p. Bogną Nowowiejską-Bielawską - organistką, klawesynistką i wnuczką kompozytora Feliksa Nowowiejskiego. Pani Bogna przedstawiła nam swoją książkę, której tytuł brzmi „Siedem dni w Willi wśród róż” będącą niejako rozmową p. Bogny z jej synem – Jankiem, który z entuzjazmem i podziwem przysłuchuje się losom swojego pradziadka. Pani Bogna czytając fragmenty swojej książki, zdradzając szczegóły z życia dziadka i grając piękną muzykę przeniosła nas do świata wybitnego kompozytora. Poznaliśmy historię: dzieciństwa Feliksa Nowowiejskiego, powstania muzyki do Roty, a także jego działalności w Krakowie i Poznaniu.
Wychowawcy świetlicy SP2
Za oknem jesienna szaruga, ale w świetlicy jak zwykle gwarno i barwnie. Przez ostatnie tygodnie dowiedzieliśmy się wielu nowych informacji i wykonaliśmy mnóstwo prac plastycznych. Po krótce… Poznaliśmy różnorodność świata ptaków i omówiliśmy zasady ich dokarmiania. Wiemy już, które ptaki zostają na zimę, a które odlatują do ciepłych krajów, a nawet znamy dźwięki jakie wydają i odróżniamy je. W październiku poznaliśmy także zwyczaje, zasady właściwej hodowli i cechy charakterystyczne wielu zwierząt domowych. Lepiliśmy naszych milusińskich z plasteliny, rysowaliśmy i tworzyliśmy plakaty.
Z uwagi, na obchodzony Światowy Dzień Poczty – poznaliśmy pracę listonosza, wykonywaliśmy projekty znaczka pocztowego, a również nauczyliśmy się prawidłowo adresować kopertę. Potrafimy także wymienić najważniejsze miejsca na terenie Lubonia, znamy historię naszego miasta i jego symbole. A historia przybycia Bambrów do Lubonia bardzo nas zaciekawiła.
Wraz z nadejściem listopada poznaliśmy obrzędy związane z Dniem Wszystkich Świętych i Halloween. W dniu, 05.11 listopada obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Zaprojektowaliśmy okładkę do naszych ulubionych baśni i zakładkę do książki. Obejrzeliśmy film na temat powstawania książek i wzbogaciliśmy słownictwo związane z książkami.
Wiele czasu poświęciliśmy na temat Święta Niepodległości, Józefa Piłsudskiego oraz patriotyzmu i jego znaczenia. Przypomnieliśmy sobie znaczenie symboli narodowych. Czytaliśmy wiersze o tematyce patriotycznej oraz zainteresowaliśmy się legendą powstania państwa polskiego.
Wychowawcy świetlicy SP2
W środę, 9.10 - świetlica szkolna uczestniczyła w spotkaniu autorskim poświęconym książce „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”. Autor wspomnianej pozycji, Pan Zbigniew Kołba w humorystyczny sposób przedstawiał dwuznacznie brzmiące nazwy miejscowości, np. Całowanie, Pieczarki, Psie Głowy, Mrówki, tym samym zachęcając uczniów do zainteresowania się geografią. Wszystkie podjęte w książce miasta kojarzą się z nazwami zwierząt, drzew lub ptaków. Książka zbudowana jest z dwóch części, mianowicie: części opartej na przeżyciach i doświadczeniach głównego bohatera i części przedstawiającej plany konkretnych terenów gminnych (mapy, ciekawostki, historia, fotografie). Wymowne rysunki nawiązujące do przeżyć Piotrusia mają na celu pobudzenie wrażliwości i wyobraźni młodego czytelnika. Mottem przewodnim spotkania były słowa „Uczymy się dla siebie, a najbliższym sprawiamy radość tym, co umiemy”, toteż p. Zbigniew podkreślił znaczenie szkoły i jej roli w rozwoju młodego człowieka oraz konieczność zdobywania wiedzy, dzięki której rośnie pokolenie wszechstronnie wykształcone, pełne pasji i zapału do działania. Na spotkaniu poruszone zostało także zagadnienie: odpowiedniej ilości snu, właściwego odżywiania i aktywności fizycznej. Spotkanie zakończyła wspólna fotografia i autografy w książce z dedykacją dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2.
Wychowawcy świetlicy SP2
I dla nas wakacje dobiegły końca, zadzwonił pierwszy dzwonek a w świetlicy znów zrobiło się wesoło. Dla wielu dzieci pierwszy dzień szkoły był również pierwszym w ich życiu – nie zabrakło zabaw integracyjnych, dzięki czemu najmłodsi uczniowie szybko się zaaklimatyzowali. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi letnimi wspomnieniami. Powstało wiele prac o tematyce wakacyjnej. Wspólnie wypracowaliśmy zasady zachowania w świetlicy, które mamy nadzieję usprawnią codzienne działania i umilą nam wspólnie spędzony czas. Powstały m.in. kontrakty grupowe i mini-książeczki z regułami.
Wszyscy pamiętamy, że bezpieczeństwo w drodze do szkoły jest bardzo ważne, w związku z tym poznaliśmy zasady poruszania się po chodniku, na poboczu i na przejściu dla pieszych. Wiemy też jak należy zachowywać się w środkach komunikacji publicznej, a także rozpoznajemy znaki drogowe – umiemy je rozróżniać i nazywać. W ciągu tygodnia, m.in. budowaliśmy makiety miast, odgrywaliśmy scenki i wyklejaliśmy znaki drogowe.
Wraz z mijającymi dniami jesień coraz bardziej ukazuje swoje oblicze, za oknem szaruga i coraz zimniej, ale piękne dary jesieni, jej ciepłe barwy i zmiany w przyrodzie stanowią dla naszych Świetlików wspaniałą inspirację do ciekawych prac plastycznych. Tworzymy drzewa, jeże, wiewiórki – malujemy, wycinamy i wyklejamy.
Wychowawcy świetlicy SP2