Pomoc psychologiczno – pedagogiczna w szkole odbywa się poprzez:
Więcej informacji Pomoc psychologiczno – pedagogiczna
W dniu 13 lutego br. w Poznaniu odbyła się kolejna edycja turnieju International Rugby Challenge.
Uczeń Cieszkowianki BRUNO SOŁTYS z klasy 6c otwierał oficjalnie tegoroczną imprezę wraz z rugbystką Katarzyną Paszczyk z Black Roses Posnania. W tym roku spotkały się męskie drużyny Arki Gdynia, Juvenii Kraków, Skry Warszawa i gospodarzy Posnanii Poznań, rozegrano również mecz kobiet , w którym Black Roses Posnania zmierzyły się z Barbarians Europe. Przy okazji uhonorowano najlepszych zawodników dekady (2010-2020) Polskiego Związku Rugby.
Bruno trenuje rugby w Posnanii już siódmy rok, zaczynał mając 5 lat. Jest jednym z najbardziej utalentowanych zawodników i kapitanem drużyny. Jego przygoda z rugby zaczęła się od oglądania i dopingowania jego ulubionym rugbystom Fidżi, często o 5-6 rano (ze względu na różnicę czasu w transmisjach TV). Wysłał list do rugbystów z odległego od Polski o 15000 km kraju, co zostało zauważone na stronie Fiji Rugby. W roku 2014 poszedł na pierwszy trening do klubu Posnania i do dzisiaj „chuligański sport dla dżentelmenów” pozostaje jego pasją.
Gabrysia Gębura z klasy VI F niedługo będzie uczestniczyć w zgrupowaniu kadry U14 dziewcząt Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej w niemieckim Barsinghausen w dniach 8.03 - 14.03.
Gratulujemy z całego serca!
Ponadto formacja NDS MODERN JAZZ 12-15 i NDS MODERN 16+ wywalczyły II miejsce na podium.
Ogromne podziękowania należą się trenerkom pani Dominice Szymkowiak i pani Katarzynie Pawlickiej za pasję, cierpliwość i wielkie zaangażowanie w przygotowanie tancerek.
W dniu 15.06.2019 r. w Pile odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski U16 w lekkiej atletyce. Z radością dowiedzieliśmy się, że Mateusz Adamski z klasy 7a został WICEMISTRZEM Wielkopolski w kategorii: rzut dyskiem.
W sobotę 22 czerwca w I Grand Prix Obornik w lekkiej atletyce MEMORIAŁ im. TADEUSZA RATAJCZAKA pod patronatem Burmistrza Obornik Tomasza Szramy Mateusz zdobył III miejsce i brązowy medal w rzucie dyskiem.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Uczennice Natasza Chadyniak z klasy 5c, Julia Lasak z klasy 6f i Marta Kwiatkowska z klasy 6d wraz ze szkołą tańca New Dance School wywalczyły Mistrzostwo Świata World Artistic Dance Federation 2019 w kategorii Contemporary Ballet!
Ogromne podziękowania należą się trenerkom pani Dominice Szymkowiak i pani Katarzynie Pawlickiej za ogrom pracy, cierpliwości i wielkie zaangażowanie w przygotowanie tancerek.
Gratulujemy!!!!!
Czytaj więcej: Mistrzostwa Świata World Artistic Dance Federation 2019.
Jedwabniki morwowe to grupa motyli nocnych, wytwarzających włókno jedwabne.
Historia jedwabnictwa- początki hodowli jedwabnictwa sięgają czasów starożytnych Chin, około 3000 lat p.n.e. Początkowo hodowano jedwabniki, nie dla pozyskiwania włókna jedwabnego, lecz dla gruczołów przędnych, z których tworzono struny do instrumentów oraz żyłki wędkarskie. Dopiero w 2698 roku p.n.e. cesarzowa Chin Si-Ling-Chi przez przypadek znalazła sposób na rozwijanie kokonów i wytwarzanie tkanin jedwabnych po tym, gdy kokon wpadł jej do gorącej herbaty. Od tego czasu w Chinach nastąpił szybki rozwój jedwabnictwa. Prawo chińskie oraz przepisy religijne zezwalały na prowadzenie hodowli tylko osobom odpowiednim. Natomiast zdrada tajemnicy otrzymywania włókna karana była śmiercią. Z tego powodu Chiny utrzymały sekret wytwarzania jedwabiu do 460 roku n.e.
Cykl rozwojowy- Jedwabnik morwowy przechodzi 4 stadia rozwojowe: jajo, gąsienica, larwa i postać dorosła czyli motyl. W ciągu 28-34 dni osiąga postać dojrzałej fizjologicznie gąsienicy o długości od 8-10 cm i wadze od 3,5-5 g. Gąsienica jest pokryta naskórkiem, który nie rozciąga się podczas wzrostu larwy, dlatego też oskórek co kilka dni musi być zmieniony. Proces zrzucania starego oskórka z chityny nazywa się linieniem. W czasie linienia gąsienice przestają żerować, unoszą przednią część ciała i zamierają w tej pozycji
Gąsienica- ciało gąsienicy składa się z 12 segmentów. Trzy pierwszy tworzą tułów, a pozostałe odwłok. Głowa gąsienicy jest nieduża, brązowa, jest ściśle połączona z tułowiem. Larwa ta ma 6 par drobnych oczu. Po bokach segmentów znajduje się 9 par ciemnych punktów. Są to przetchlinki, otworki prowadzące do tchawek, służących do oddychania. Gąsienica jedwabnika ma kilka kolorów ciała, który uzależniony jest od jego rasy; od białego, przez prążkowane, do białych z plamami.
Iga Chudy, kl. 5 c