Ułatwienia dostępu

Cieszkowianka

Brak grafik
Smaller Default Larger

Projekt edukacyjny Wiele regionów – jedna Polska

 

W dniach od 22 do 24 września odbywały się w Szkole Podstawowej nr 2 w Luboniu zajęcia projektowe pod hasłem: Wiele regionów – jedna Polska. Wykonywaliśmy modele obiektów związanych z Wielkopolską, Mazowszem i Małopolską. Znalazły się one na wystawie, którą można było podziwiać w czasie festynu i były wtedy również ozdobą stoisk klasowych. Każda klasa tematycznie związana była z innym regionem naszego kraju.

Podczas zajęć podzieliśmy się na grupy, aby móc wykonać znane obiekty swojego regionu. Do szkoły przynieśliśmy dużo różnych materiałów, które wykorzystaliśmy podczas pracy. Były to kartony, tektury, styropian, farby, kredki i inne przybory.

Zajęcia okazały się bardzo ciekawe i dzięki nim zdobyliśmy dużo informacji. Prace bardzo nam się podobały i byliśmy z siebie dumni. Podczas zajęć w następnych dniach zrobiliśmy fasady kamieniczek z kartonów oraz plakaty związane z kompozytorem Fryderykiem Chopinem. Prace te były również wyeksponowane podczas naszego festynu w szkole.

Uważam,że takie zajęcia projektowe są bardzo potrzebne i ciekawe.

Magdalena Różańska, kl. 5b

WIZYTA GOŚCI Z AUSTRII W SP 2

W środę 22 września w SP2 w Luboniu pojawiła się młodzież z Austrii. Już przed tą wizytą, uczniowie klas szóstych zostali przydzieleni do grup językowych. Mieli oni spędzić z gośćmi trzy dni projektowe.

Pierwszego dnia próbowaliśmy się zaznajomić, więc poukładaliśmy krzesła w kształt koła. Zaczęliśmy od powitania i przedstawienia się w języku niemieckim. W końcu nadszedł czas na przedstawienie się gości. Dowiedzieliśmy się, że przyjechali do nas: Johanna, Daniela, Jacob, Stefan i Gerhard pod opieką trzech nauczycieli. Potem wspólnie wzięliśmy się do roboty. W sali leżał styropian, taśmy klejące itp.. Dzięki naszej pracy powstał wizerunek Jury Krakowsko- Częstochowskiej, smok wawelski oraz wiele innych, ciekawychminiatur zabytków z Małopolski, ponieważ zadaniem uczniów z klas szóstych było zajęcie się tym regionem.

I tak na wspólnej pracy upłynęły trzy dni. Czas w towarzystwie nowych kolegów mijał bardzo szybko, więc każdy próbował go wykorzystać. Myślę, że członkowie grupy językowej nie zapomną chwil spędzonych razem z naszymi przyjaciółmi z Austrii.

Ostatni dzień pobytu naszych gości to czas festynu. Wystąpili oni dla nas na scenie i zaśpiewali o historii naszej sześcioletniej znajomości i spotkań. Ze sceny zapewnili też, że zobaczymy się z nimi w Wiedniu.

Kinga Grzebyta, kl.6b

Co robili goście z Wiednia po zajęciach w szkole?

Od wtorkowego wieczoru czyli od 21 września br. gościłam w swoim domu koleżankę ze szkoły St. Marien z Wiednia - Danielę Paszkowską. Ma ona 13 lat i biegle mówi po polsku. Jest to z pewnością zasługa jej rodziców, którzy są Polakami.

Daniela przyjechała z czwórką kolegów oraz z trójką nauczycieli. Po szkolnych zajęciach starałam się zagospodarować koleżance wolny czas. Zwiedziła ona niektóre ciekawe miejsca Lubonia. Wszyscy austriaccy goście odwiedzili także Gimnazjum nr 2.

W czwartkowe popołudnie wybrałam się z Danielą, z jej kolegami oraz z towarzyszącymi im polskimi rodzinami do Puszczykowa. Zwiedziliśmy Muzeum – Pracownię Literacką Arkadego Fidlera. Duże zainteresowanie wśród gości sprawiła piramida oraz statek Santa Maria. Podczas zwiedzania Daniela pełniła rolę tłumacza, Goście nie spodziewali się, że tak blisko Lubonia można zobaczyć „kawałek” Egiptu. Był także czas na słynne w całej okolicy puszczykowskie lody.

W piątkowe popołudnie austriaccy goście wybrali się na koncert zespołu wokalnego Affabre Concinui do Poznania.

Wieczory spędzaliśmy głównie przed komputerem i przed telewizorem. Miałyśmy także czas na plotki. Choć były próby nauki języka niemieckiego, dobrze jest mieć w domu gościa z zagranicy, który mówi biegle po polsku.

Kinga Gawron, kl.6c

FESTYN RODZINNY POŻEGNANIE LATA Z CIESZKOWIANKĄ

 

Dnia 25 września odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 VII Festyn rodzinny Pożegnanie lata z Cieszkowianką. Swoją obecnością zaszczycili nas również goście z Austrii, którzy świetnie się bawili. Tak, jak w ubiegłych latach, dużą atrakcją okazały się stoiska klasowe. Uczniowie wraz z rodzicami prześcigali się w pomysłach na atrakcyjność straganu. W tym roku każda klasa miała reklamować określony region Polski. Można było kupić różnego rodzaju pamiątki, słodycze, przetwory... Każdy na pewno mógł znaleźć coś dla siebie.

W centralnym punkcie boiska stała ogromna scena, na której odbywały się pokazy taneczne i popisy wokalne. Występujący uczniowie, a było ich wielu, wzbudzili wśród widzów podziw i burzę oklasków.

Ciekawym punktem programu było przedstawienie współczesnej wersji legendy o smoku wawelskim w wykonaniu nauczycieli. Ich występ zakończył się gromkimi brawami. Na scenie nie zabrakło, jak co roku, pokazu tańca państwa Garwackich.

Pożegnanie lata z Cieszkowianką przebiegało również na sportowo. Uczniowie sprawdzali swoje siły na różnych punktach sprawnościowych. Na zakończenie odbył się mecz siatkówki nauczyciele kontra rodzice. W tym roku, chyba pierwszy raz, lepsi okazali się nauczyciele.

Myślę, że festyn, jak zawsze, był bardzo udany, a uczestnictwo w nim to dla nas ogromne przeżycie.

Magdalena Różańska, kl. 5b

Zdjęcia z festynu kliknij 

Wszyscy wiedzą, że to dziś święto ma pluszowy miś!

 

25 listopada to hasło przyciągnęło do biblioteki Szkoły Podstawowej nr 2 miłośników pluszowych misiaków. Światowy Dzień Pluszowego Misia był szansą do pokazania swojego pupila wielu osobom. Przy akompaniamencie piosenek o pluszowych niedźwiadkach uczniowie byli fotografowani ze swoimi maskotkami. Przyszło prawie 250 dumnych właścicieli, w tym niektórzy z kilkoma pluszakami. Fotografie misiów i ich właścicieli można obejrzeć na naszej stronie internetowej.

W bibliotece – oprócz podziwiania ulubieńców i śpiewania misiowych piosenek – można było poznać historię najsłynniejszych misiów w literaturze i telewizji. Uczniowie przeczytali też, skąd wziął się w ogóle pomysł stworzenia niedźwiadka – zabawki.

To tradycyjne już święto corocznie przyciąga do szkolnej biblioteki tłumy uczniów w różnym wieku. Pluszowe misie ciągle są bardzo popularne.

Urszula Ferdynus

„Jestem małym Polakiem

 

 

Jak co roku w październiku w Szkole Podstawowej nr2 w Luboniu odbywa się niecodzienna uroczystość. To pierwszaki, najmłodsi uczniowie naszej szkoły oraz ich rodzice składają uroczyste ślubowanie. Tak było i w tym roku. Aż 6 klas pierwszych przez kilka tygodni pod czujnym okiem wychowawców wdrażanych było w tajniki szkolnego życia.

\"Ślubowanie

W tym uroczystym dniu pierwszakom towarzyszyli ich rodzice, przedstawiciele władz miasta, dyrekcja szkoły, a także starsi koledzy i koleżanki z klas drugich, trzecich i szóstych.

Specjalny program artystyczny o charakterze patriotycznym pod hasłem „Jestem małym Polakiem” na tę okazję przygotowali uczniowie klasy III d wraz z wychowawczynią p. M. Haenel. Trzecioklasiści zadbali również o to, aby do swojego programu zaprosićpierwszaków, którzy wspólnie zaśpiewali piosenkę pt. „Zawsze razem”, a przedstawiciele klas recytowali wiersz „Kto ty jesteś?” W. Bełzy.

Duma i wzruszenie towarzyszyło z pewnością wszystkim obecnym.

Tradycją naszej szkoły jest również fakt, iż najmłodsi uczniowie otrzymują podczas takiej uroczystości koszulki z logo szkoły ufundowane przez Radę Rodziców oraz słodycze. Koszulka towarzyszyć będzie pierwszakom podczas różnych szkolnych uroczystości takich jak Święto Szkoły czy też Dzień Dziecka. Często zakładają ją dzieci, udając się na wycieczki. W tym roku pierwszaki zostały z pomocą starszych kolegów ubrane w koszulki w kolorze zielonym - w kolorze nadziei. Po uroczystości odbyła się sesja zdjęciowa każdej klasy w nowych strojach.

W klasach na uczniów również czekała niespodzianka. Z rąk wychowawców otrzymali „Akt ślubowania” oraz legitymację szkolną.

Wszystkim uczniom klas pierwszych życzę wiele miłych chwil spędzonych w murach naszej szkoły.

Magdalena Budziszewska

wychowawca klasy Ic

 

Zdjęcia z uroczystości kliknij 

Po zakończonej zeszłorocznej edycji operowej projektu JUTROPERA nasza szkoła zaproszona została przez Teatr Wielki w Poznaniu do kontynuacji współpracy podczas tegorocznej edycji baletowej. Instruktorami edycji baletowej w SP2 zostali Marta Krojenka, Agata Kałwińska i Radosław Jastak.

Tym razem uczniowie klas piątych poznają libretto do sztuki baletowej, a wraz z nim m.in. podstawowe pozycje baletowe, ćwiczenia kształcące motorykę ruchu, a także sami próbują swoich sił podczas tworzenia scen pantomimiczno - tanecznych. Ćwiczenia z wykorzystaniem muzyki do pierwszego baletu romantycznego „La Sylphide” budzą wyobraźnię, kreują współpracę między uczniami, a także przygotowują do świadomego odbioru tej sztuki.

Podobnie jak w pierwszej edycji projektu, tak i w tym roku, uczniowie Cieszkowianki będą zwiedzać Teatr Wielki w Poznaniu od kuchni. To okazja, by kolejna grupa naszych wychowanków pod czujnym okiem przewodnika mogła przyjrzeć się z bliska, jak wygląda trudna i odpowiedzialna praca ekip technicznych w czasie demontażu sceny po spektaklu teatralnym, jaką wartość ma efektowny żyrandol w Teatrze Wielkim, do czego służą sztankiety, jak wygląda sztuczna krew, a także dlaczego stroje baletowe oraz operowe szyte są przez innych specjalistów krawieckich.

Finalizacją tegorocznego projektu jest wyjazd na spektakl La Sylphide, gdzie nasi uczniowie wraz z wybranymi szkołami podstawowymi z całej Wielkopolski podziwiać będą umiejętności mistrzów sztuki baletowej.

Celem projektu JUTROPERA autorstwa Pani Zofii Dowjat jest przygotowywanie i wychowywanie do świadomego odbioru wartości wysokiej kultury. Jeżeli dzisiejsze dzieci za kilkanaście lat już jako osoby dorosłe zdecydują, że warto chodzić do teatru, filharmonii, pielęgnować w sobie wartości wysokiej kultury, to będzie to dla nas największym komplementem i informacją, że było warto.

Radosław Jastak