Cieszkowianka

Brak grafik
Smaller Default Larger

1 października w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie kl. 3-6 mogli sprawdzić swoje umiejętności mnożenia do 100. Uczniowie klas ósmych pełnili rolę ekspertów egzaminując młodszych kolegów. Uczestnicy w nagrodę za poprawnie rozwiązane działania otrzymywali cukierki oraz odznaki Mistrza Tabliczki Mnożenia. Dodatkowo uczniowie klas 7 wykonali na boisku pamiątkowe zdjęcie prezentując napis "Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia". W ramach tego wydarzenia dwie klasy 5 wzięły udział w matematycznych zajęciach sportowych. Uczniowie podawali wyniki działań mnożenia podczas aktywności - dziewczynki skacząc na skakance a chłopcy strzelając piłką do bramki.


Miło było widzieć uśmiechnięte twarze naszych Mistrzów Tabliczki Mnożenia!  

 

Warto mieć marzenia i dążyć do ich realizacji!

21 września klasy 1-3 wzięły udział w niezwykłym spotkaniu z autorem książek dla dzieci, podróżnikiem, redaktorem i miłośnikiem zwierząt - panem Łukaszem Wierzbickim. Pisarz w bardzo ciekawy i humorystyczny sposób opowiedział o tym, jak powstawały jego książki.  Dzieci zafascynowane lekturą takich powieści, jak: ,,Afryka Kazika”, ,,Ocean to pikuś”, czy ,,Dziadek i niedźwiadek” słuchały podróżnika z wielką uwagą, zaciekawieniem, a także z zaangażowaniem uczestniczyły w dyskusji.

 Uczniowie obejrzeli prezentację  multimedialną w którą wplecione były odgłosy zwierząt, huczący ocean oraz archiwalne fragmenty filmu pokazującego sportowe zabawy niedźwiedzia Wojtka. Młodych czytelników poruszyła również historia Aleksandra Doby. Człowieka, który  swoim optymizmem zarażał innych. Jako pierwszy i jedyny na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki.

Pisarz podkreślał, że czasami, aby swe marzenie spełnić musimy być uparci, może zawzięci, na pewno odważni. Każde z naszych marzeń możemy spełnić, jeśli się do tego dobrze przygotujemy. Autor chciał pokazać dzieciom , że mogą robić wszystko, co jest ich pasją.

 Było to bardzo ciekawe spotkanie autorskie, które pobudziło wyobraźnię młodych słuchaczy.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe autografy.

Dzieci z utęsknieniem czekają na nową książkę pana Łukasza Wierzbickiego pt.: „Wokół świata na wariata”, która ukaże się wkrótce.

Katarzyna Minge

Chcąc uczcić to wydarzenie w naszej szkole razem z klasą 8a zapraszamy do wspólnej zabawy!

Przygotowaliśmy dla Was do obejrzenia prezentację o Unii Europejskiej i krótki quiz do wypełnienia.

Każdy może sprawdzić swoją wiedzę i otrzymać pochwałę  +5 pkt za udział w quizie. Quiz można rozwiązywać do poniedziałku 10 maja 2021 roku.

prezentacja:

https://docs.google.com/presentation/d/1yWnXwFBc__gnoYnhxn19KU_evWl2lcRgzguEIdKas-8/edit?usp=sharing

quiz:

https://docs.google.com/forms/d/11xQ2pcYTOuRbY-rMyrPswrszNonkrrxJMq0VbxuoDxQ/edit

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału!

Dorota Dudziak i klasa 8a

Kto powiedział, że podczas lekcji zdalnej nie da się eksperymentować???

Niestety, nie możemy przychodzić do pracowni fizycznej, więc pracownia "przychodzi do nas".
Dzięki szkolnemu wizualizerowi uczniowie mogą na żywo obserwować wykonywane przez nauczyciela podczas lekcji online doświadczenia, zadawać pytania, formułować wnioski.
Udało nam się również wspólnie eksperymentować, bo w domach znaleźliśmy potrzebne rzeczy, by móc zbadać kiedy ciała pływają, a kiedy toną lub zrobić wahadło i zbadać ruch drgający. Dla chcącego nic trudnego, a nasi uczniowie lubią doświadczenia i eksperymenty, wtedy łatwiej zrozumieć prawa fizyki.
Magdalena Przybylska
 

Początek wiosny zawsze kojarzy nam się ze świętem naszego patrona. Uczniowie i nauczyciele spotkali się na zajęciach online, aby uczcić jego pamięć.

Z tej okazji uczniowie rozwiązywali quizy, tworzyli krzyżówki oraz mapy myśli dotyczące Augusta hr. Cieszkowskiego i śpiewali hymn szkolny. Ponadto, ciesząc się z nadejścia wiosny, przygotowywali kolorowe śniadania i różnego rodzaju prace plastyczne o tematyce wiosennej.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku to święto będziemy obchodzić już w murach naszej szkoły.

Eksperymentować można wszędzie, także w domu. Udowadniają to edukatorzy i edukatorki prowadzący e-Laboratoria dla szkół. Dnia 4 grudnia odbyły się w naszej szkole zajęcia on-line realizowane w ramach programu Nauka dla Ciebie, który jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Centrum Nauki Kopernik. Uczestnicząc w zajęciach uczniowie i uczennice są aktywnie zaangażowani w proces uczenia się, samodzielnie eksperymentując z wykorzystaniem łatwo dostępnych w domu przedmiotów codziennego użytku. Scenariusze tych zajęć odpowiadają założeniem podstawy programowej. 

W czasie zajęć e - Laboratorium uczniowie klasy 7d ugruntowali swoją wiedzę o pomiarach i niepewnościach oraz dowiedzieli się jak wyznaczyć długość linii brzegowej. Uczniowie klasy 7f poznali układ współrzędnych na płaszczyźnie i w przestrzeni oraz pojęcia kąt azymutalny i kąt zenitalny, zbudowali sekstant. Klasa 7g sprawdziła zawartość wit C w różnych sokach, dowiedziała się czym grozi niedobór wit C i czy można ją przedawkować.  Uczniowie klasy 8a utrwalili wiedzę na temat roli cukru w organizmie oraz zbadali zawartość cukrów prostych w spożywanych produktach. 

Prowadzący edukatorzy byli bardzo mili i w ciekawy sposób prowadzili zajęcia. Zajęcia swą atrakcyjną, formą i profesjonalnym przygotowaniem stały się ciekawą formą zdobywania wiedzy oraz pokazały zastosowanie w praktyce metody pracy badawczej.

Dodatkową niespodzianką okazało się otrzymanie przez szkołę Zestawu Multimedialnego Wsparcia Edukacji Zdalnej, na który składa się lampa ze statywem, kamerka internetowa i mikrofon.

Dziękujemy!

Barbara Warot, Magdalena Przybylska, Urszula Dudziak - Kaniecka, Karolina Hauza.